Hesaplarınızı korumanın en iyi yolları | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Hesaplarınızı korumanın en iyi yolları

Dijital platformda sahip olduğunuz hesapları koruma altına alarak maksimum seviyede güvenli kalabilirsiniz. İşte hesapları korumanın en iyi yolları..

İki faktörlü kimlik doğrulaması, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra, kısa mesaj veya e-posta ile gönderilen veya bazen telefonunuza anında iletilen bir bildirim olarak gönderilen bir kod girmeniz istenir. Bu işlem sadece birkaç saniye sürer.

İki faktörlü kimlik doğrulama kullanıcı adınızı ve şifrenizi, sahip olduğunuz telefonunuz veya fiziksel güvenlik anahtarı veya parmak iziniz ile birleştirir. Kişinin oturum açmaya yetkili olduğunu onaylamanın bir yolu olarak. Bu konuda çok fazla düşünmemiş olabilirsiniz, ancak bunu düşündüğünüzden daha fazla yapıyorsunuz. Ne zaman bir ATM’den para çekerseniz, kartınızı ve şifrenizi girersiniz. Bu işlem bankaya kendiniz olduğunuzu kanıtlar. Banka kartınızı İnternet’te kullanırken bile, telefon numarası veya posta kodunuz gibi genellikle bildiğiniz bir şeye ihtiyacınız vardır. İkinci onaylama aşamasına sahip olmak, bilgisayar korsanlarının çevrimiçi hesaplarınıza girmeyi çok daha zor hale getirir.

İki faktör neden önemlidir?

Güvenilir şifrenizin sizi koruyabileceği günler geride kaldı. Kullandığınız her web sitesi için benzersiz bir şifreniz olsa bile, bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımların şifrenizi kazıyarak tekrar kullanmasını engellemenin bir yolu yoktur. Veya birileri şifrenizi girdiğinizi görürse, şifreyi ezberleyebilir ve sizin gibi giriş yapabilir. Kimlik bilgisi doldurma veya kaba kuvvet saldırıları, bilgisayar korsanlarının insanların çevrimiçi hesaplarını toplu olarak ele geçirmelerini kolaylaştırabilir. Otomatik oturum açma saldırılarından yalnızca iki faktörlü hesaplar korunur.

İki faktörlü kimlik doğrulama sizi kimlik avı e-postalarına karşı korur. Birisi sizi Google veya Facebook kullanıcı adınızla ve şifrenizle sahte bir siteye giriş yaparken sizi kandırmaya çalışan tehlikeli bir e-posta gönderirse, iki faktör sizi koruyabilir.

6 Comments

  1. İki faktörlü kimlik doğrulamayı ben de kullanıyorum. Bir keresinde hesabım çalınmıştı. Sonrasında bunu uygulamaya başladım. Gerçekten çok faydalı bir yöntem. Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir