Hayatımızın her yerinde olan Gömülü Sistemler | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Hayatımızın her yerinde olan Gömülü Sistemler

Gömülü sistem, belirli işlev veya daha büyük sistemdeki işlevler için tasarlanmış, programlanabilir bilgisayar donanımı ve yazılımı birleşimidir. Endüstriyel makineler, tarım , işlem endüstrisi cihazları, otomobiller, tıbbi cihazlar, kameralar, ev aletleri, uçaklar, otomatlar , oyuncaklar , mobil cihazlar, gömülü sistemlerin kullanıldığı yerlerdir.

Gömülü sistemler donanım;

Gömülü sistem donanımı, mikroişlemci veya mikro denetleyici tabanlı olabilir. Her iki durumda da, genel olarak gerçek zamanlı işlemler için hesaplama yapmak üzere tasarlanmış entegre devre ürünün merkezindedir. Mikroişlemciler mikro denetleyicilerden görsel olarak ayırt edilemez, ancak mikroişlemci yalnızca merkezi işlem birimi (CPU) uygularken ve dolayısıyla bellek yongaları gibi diğer bileşenlerin eklenmesini gerektirirken, mikro denetleyiciler kendi kendine yeten sistemler olarak tasarlanmıştır. Mikro denetleyiciler sadece CPU değil, aynı zamanda bellek ve flash bellek, RAM veya seri iletişim portları gibi çevre birimlerini de içerir.

Gömülü sistem yazılımı;

Endüstriyel mikroişlemci, kurumsal masaüstü bilgisayarla karşılaştırıldığında karmaşık değildir ve genellikle daha basit, daha az bellek kullanımı yoğun program ortamına bağlıdır. En basit cihazlar çıplak metal üzerinde çalışır ve doğrudan çip işlemcisi makine kodu dili kullanılarak programlanır. Gömülü sistemler, özellikle gerçek zamanlı çalışma ortamlarının servis edilmesi gerektiği yerlerde, gömülü kullanıma özel işletim sistemleri veya dil platformlarını kullanır. Linux işletim sisteminin sürümleri yaygın şekilde kullanılmaktadır, ancak diğer işletim sistemleri Java ve Windows IoT dahil gömülü sistemlerde çalışmak üzere uyarlanmıştır.

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Gömülü Sistemler ;

Gömülü sistemler göreceli olarak basit olsa da, bir insanın sağlayabileceğinin ötesinde yetenekler sunmaktadır. Örneğin, dronlarda kullanılanlar da dahil olmak üzere bazı havacılık sistemleri, sensör verilerini birleştirebiliyor ve bu bilgiler üzerinde insanın yapabileceğinden daha hızlı hareket edebiliyor , yeni çalışma özelliklerine izin veriyor. Gömülü sistemin, büyük oranda nesnelerin interneti (IoT) tarafından yönlendirilen, hızla büyümeye devam etmesi bekleniyor. Giyilebilir cihazlar, akıllı evler, akıllı binalar, video izleme, 3D yazıcılar ve akıllı ulaşım gibi IoT uygulamalarının genişletilmesi, gömülü sistem teknolojisinin büyümesine katkıda bulunacak.


Nesnelerin İnterneti (IoT)

4 Comments

  1. Çok eskiden bir TV programında görüp çok şaşırdım bir olaydı bu işlemcilerin tasarımı. İşlemcilere mikron düzeyde yaklaştırıldığında çeşitli çizgi film karakterlerinin ve çeşitli logoların yerleştirildiğini görmüştüm. normal gözle görülemeyecek derecede küçük olan bu işaretler adeta işlemciyi yapan firmanın imzası olarak saklamıştı. İşlemci teknolojisinin zaten burada konuşmaya gerek yok ama öyle bir olayın yapılmış olması resmen o dönemde teknoloji ile nasıl oynadıklarını gösteriyor.

    1. Haklısınız. Güvenlik açıkları bulunmakta ve kapalı bir ortam olduğu için müdahale şansı az fakat bu tarz sistemlere saldırı yapmakta oldukça güç 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir