Güçlü şifreler için yapmanız gerekenler | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Güçlü şifreler için yapmanız gerekenler

Şifrelerin yakında biteceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Parmak izleri ve yüz tarama teknolojileri ile değiştirerek şifreyi bitirmeye çalışsalar da, ikisi de mükemmel değildir. Şifreleri nasıl daha güçlü hale getirebiliriz? Yakından inceleyelim.

Parola yöneticisi nedir?

Yalnızca sizin bildiğiniz bir ana anahtar tarafından kilitlenen, şifrelerinizin kitabı gibi şifre yöneticisi düşünün. Bazılarınız bunun kulağa kötü gelebileceğini düşünüyor. Ya birisi ana şifremi alırsa? Bu mantıklı ve rasyonel bir korku. Ancak, başka hiçbir yerde kullanmadığınız güçlü ve benzersiz, ancak hatırı sayılır bir ana şifre seçtiğiniz varsayılarak, şifrelerinizin geri kalanının uygunsuz erişimden korunmasının mükemmel bir yoludur. Parola yöneticileri yalnızca şifrelerinizi kaydetmezler. Yeni web sitelerine kaydolurken güçlü, benzersiz şifreler oluşturmanıza ve kaydetmenize yardımcı olurlar. Bu, ne zaman bir web sitesine veya uygulamaya giderseniz, şifre yöneticinizi açabilir, şifrenizi kopyalayabilir, giriş kutusuna yapıştırabilir ve girebilirsiniz. Genellikle, şifre yöneticileri şifrenizi otomatik olarak dolduran tarayıcı uzantılarıyla birlikte gelir. Şifre yöneticilerinin birçoğu cihazlar arasında şifreli senkronizasyon olduğundan, şifrelerinizi yanınızda her yere götürebilirsiniz.

Tüm yazılımlar gibi, herhangi bir şifre yöneticisinde ki güvenlik açıkları ve zayıflıklar verilerinizi riske sokabilir. Ancak şifre yöneticinizi güncel tuttuğunuz sürece çoğu tarayıcı eklentisi otomatik olarak güncellenir ,riskiniz önemli ölçüde azalır. Basitçe söylemek gerekirse, bir şifre yöneticisi kullanmak, genel güvenliğiniz için bir tane kullanmamaktan çok daha iyidir.

4 Comments

  1. Şifrelerden çok çektim
    Güçlü şifreler oluşturmayı denedim bu kezde şifreyi bir kenara kaudetmediğim için ben unuttum
    Ama akıllandım uzun süredir daha güçlü şifreler oluşturmayı biliyorum

  2. Aslında bitsin artık şifre olayı. Ne yazık ki çoğunlukla aklımda tutamıyorum.
    Tabi yazınızda değindiğiniz gibi, şifreler parmak izi vs. den daha güvenli bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir