Google Chrome : Neden Tarayıcı Dünyasının Kralı? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Google Chrome : Neden Tarayıcı Dünyasının Kralı?

Çevrimiçi yaptığımız işler için her yerde Google ürünü bulunmakta. Google’ın ürünlerini kullanırken insanlar her zaman gizlilik sorunları hakkında konuşsalar da, Chrome tarayıcısının kullanımı dönem boyunca artmaya devam ediyor. Google, 2008’de Chrome’la tanıttı ve on yıl içinde, dünyadaki insanların neredeyse % 63’ü Chrome kullanıyor. Bu, diğer hizmetlerin Chrome için yeterince rekabetçi olmadığının açık göstergesidir. Google Chrome ‘ u diğer tarayıcılardan ayıran en önemli özellikleri gelin birlikte inceleyelim.

1 – Diğer Tarayıcılar Entegre Hizmetler Sunmuyor

Chrome’un tarama dünyasını yönetmesinin sebeplerinden biri, entegre ortamda çalışmanın sunulmasıdır. Tüm göz atma verilerinizi senkronize etmek, YouTube videolarını izlemek ve bir tıklamayla Gmail’e erişmek için Chrome’a giriş yapabilirsiniz. Maalesef, diğer tarayıcılar tek çatı altında bu kadar çok ürün entegrasyonuna sahip değil. Diğer tarayıcılardan herhangi birini kullanabilmeniz için rahatlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Kullanım istatistikleri, birçok insanın bunu yapmaya hazır olmadığı açıktır. Şaşırtıcı şekilde, daha fazla insan bu entegre ortama taşınıyor ve böylece Chrome kullanmaya başlandı.

2 – Geliştirici Dostu Mod

Web geliştirme, tarayıcıların kullanımına karar veren alandır. Son günlerde, web geliştirme farklı seviyelere geldi ve Chrome bu alanda kuşkusuz lider. Yine, web yöneticilerinin Google Arama Motorunda en üst sıralarda yer almak için Google yönergelerini izlemeleri gereken entegrasyonla birlikte geliyor. Firefox aynı zamanda geliştirme perspektifinden de eğilime öncülük ederken, Google kullanıcıları korumak için güçlü Geliştirici Araçları ve SEO denetim işlevleri sunuyor.

3 – Gizlilik Üzerinden Güvenlik

Bazı insanlar mahremiyet hakkında endişelenirken, çoğumuz güvenlik konusunda gerçekten endişeleniyor. Chrome, daha güçlü bir tarama ortamı sunarak güvenlik yarışına öncülük ediyor. Chrome, kötü amaçlı saldırıları korumak ve verilerinizi korumak için sanal alan güvenlik mekanizması sunuyor.

Microsoft Edge , Google Chrome ilişkileri ;

Internet Explorer bir zamanlar tek tarayıcı interneti yönetti. Ancak, Microsoft’un tarayıcı geliştirmesinin kötü yönetimi, IE’yi kullanım dışı bırakmaktadır. Şimdi Microsoft, Windows 10’da varsayılan tarayıcı olarak Edge ile çıkıyor. Ancak, Windows 10’da hala IE gibi sorunlar var. Ayrıca Microsoft, yakın zamanda Google’dan olan Chromium açık kaynağına adapte olmaya karar verdi. Bu yüzden, Chrome’a benzer başka Chromium versiyonu olacak. Edge’in Chrome ile olan rekabetten çıkıncaya kadar ve bunun nasıl gelişeceğini bekleyip görmemiz gerekiyor.

Mozilla Firefox , Google Chrome ilişkileri ;

Firefox’un ana amacı gizliliği artırmak ve Google’ın izinsiz özelliklerine karşı mücadele etmektir. Bu nedenle, yüksek düzeyde gizlilik arıyorsanız, Mozilla Firefox sizin için uygun tarayıcıdır. Firefox, Chrome gibi neredeyse tüm özellikleri sunar ve mobil, Windows ve macOS’ta kullanılabilir. Ancak Google, Firefox’ta Chrome kullanmaya kıyasla pek bir fark yaratmayan varsayılan arama motorudur. Ayrıca Gmail’i veya başka bir Google’ın ürününü kullanıyorsanız, tarayıcı sizin için işlevini yitiriyor.

Sonuç :

Kuşkusuz Chrome, geliştiricilere ve kullanıcılara dost birçok özellik sunar. Maalesef, diğer tarayıcılar tek bir çatı altında bu kadar çok ürün entegrasyonuna sahip değil. Google Chrome, tarayıcı dünyasının kralıdır, çünkü bu noktada iyi bir rekabet yok. Siz Google hakkında neler düşünüyorsunuz ? Görüşlerinizi lütfen yorum yaparak bildiriniz 🙂

4 Comments

    1. İnternet Explorer ne kadar güncelleme yapsa da yinede bazı sorunların üstesinden gelemedi. Chrome bu konuda gayet başarılı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir