Freenet : Anonim Tarayıcı | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Freenet : Anonim Tarayıcı

İnternette mahremiyet ve sansürün büyümesi , dijital çağda ifade özgürlüğünü giderek daha fazla tehdit ediyor. Bilgi akışları yaygın gözetim ve izlemeye tabi tutulur , bu da anonimliği gerekli kılar. İyi haber şu ki, PC’lerin gücündeki eşzamanlı gelişmeler, kullanıcının anonimliğini kolaylaştıran eşler arası (P2P) teknolojilerin geliştirilmesini mümkün kılmıştır. Bilgi depolama sistemi olan Freenet, anonimlik kaygılarını gidermek için araç olarak geliştirilmiştir.

Freenet kökeni 1999 yılında Edinburgh Üniversitesi’nde başlatılan proje tasarımcısı ve geliştiricisi Ian Clarke’a kadar dayanır. Clarke, diğer araştırmacılarla işbirliği yaparak, kullanıcıların bilgisayarlarına dağıtılan şifreli içerik snippet’lerini depolayarak , içerik isteklerini ileten aracı bilgisayarlar aracılığıyla bağlantı kurarak, internette anonimlik sağlamak için sistem tasarladı. Bilgisayarlar, dosyalardaki bilgilere, internet yönlendiricilerinde olduğu gibi erişemez. Freenet, önbellekleme, güçlü şifreleme kullanır ve merkezi yapılara dayanmaz. Anonimlik aracı Freenet, o zamandan beri sürekli gelişim halindedir.

Freenet Nasıl Çalışır?

Freenet, ortak anonimlik sistemi oluşturmak için yüz binlerce bilgisayar arasında kullanılmayan disk alanını alan, kendi kendini düzenleyen P2P ağı olarak işlev görür. Ağın sağlamlığını artırmak ve tek başarısızlık noktalarını ortadan kaldırmak için, anonimlik aracı tamamen merkezi olmayan mimariden faydalanmaktadır. P2P ortamlarının doğası gereği güvenilmez olduğu gerçeği göz önüne alındığında, Freenet, katılımcıların herhangi bir uyarı olmadan başarısız olabileceği veya hatta kötü niyetli şekilde çalışabileceği varsayımıyla geliştirilmiştir.

Dolayısıyla, anonimlik aracı, veri bütünlüğünü korumak , gereksiz veri kullanılabilirliği sağlarken anonimlik veya gizlilik sızıntılarını önlemek için taktikler uygular. Her Freenet katılımcısı, ağa bir miktar depolama alanı sağlayan düğümü çalıştırır. Kullanıcı yeni dosya eklemek isterse, dosyayı içeren bir ağ içi ekleme mesajı gönderir. Ardından, konumdan bağımsız olan ve dosyanın bazı düğümlerde depolanmasına neden olan genel benzersiz tanımlayıcı (GUID) atanır. GUID anonimlik aracıyla, anahtarlar güvenli karmalar kullanılarak hesaplanır. Dosyalar ömrü boyunca çoğaltılabilir veya diğer düğümlere geçirilebilir.

Bu depolama yönteminin temel avantajı ve Freenet ile diğer anonimlik araçları arasındaki temel fark, verilerin yayıncı düğümü çevrimdışı olduğunda bile erişilebilir olmasıdır. Diğer avantaj, devasa veri setlerinden tek bir düğümün sorumlu olmamasıdır. Yeni veri almaya devam eden düğümler, ayrılan disk alanı dolarsa alınamayan verileri bırakır. Bu nedenle, elde edilmemiş veriler zamanla “unutulmuş” olma eğilimindedir. Kullanıcının dosyayı alması için GUID anahtarını içeren istek mesajı gönderir. Dosyayı depolayan düğümlere ulaştığında, düğüm bilgileri isteğin göndericisine geri iletir.

Bu çalışma şekli katılımcılara gizlilik sağlar ve içerik sansürünü ortadan kaldırır. Düğüm yazılımı, kullanıcıların ağdaki içeriğe erişebildiği web arayüzü içerir. Freenet opennet ve darknet bağlantılarını destekler. Eşler, ağın opennet modunda otomatik olarak atanır. Etkin opennet bulunan düğümler, bağlantıları otomatik olarak yapar. Bağlantıların kullanımı kolaydır ancak darknet bağlantılarından daha az güvenlidir. Darknet modunda, birbirini tanıyan ve ona güvenen kullanıcılar manuel olarak bağlantılar kurabilir. Ağdaki kötü niyetli aktörlere karşı daha güvenlidirler ve sistem onların gizliliğini tamamlamalarını sağlar.

Freenet , Tor Browser Arasındaki Fark Nedir ?

Tor ve Freenet her ikisi de anonimlik araçları olsalar da, çeşitli düzeylerde farklılık gösterirler. En dikkat çeken fark, Freenet’in proxy ağı, Tor ise outproxy ağı olmasıdır. Outproxy ağlarında, kullanıcılar, gizli hizmetlerinin yanı sıra, clearnet’e erişmek için anonimlik platformlarını kullanabilir. Ancak inproxy ağlarında, anonimlik kendi kendine yeten durumdur. Bu, kullanıcıların bunları clearnet’e erişmek için kullanamadıkları anlamına gelir. Freenet’in kendi web siteleri, mesajlaşma forumları, e-posta ve ağ içinde barındırılan dosya paylaşım hizmetleri vardır. Tor’un aksine, aracın kullanıcılarının içeriği barındırmak için sunucuya ihtiyaçları yoktur.

Ek olarak, ağda depolanan veriler, kullanıcı anonimlik aracını kullanmayı bıraksa bile, orada sürekli kalır. İsteğe bağlı verileri silmek mümkün değildir. Veriler yalnızca kullanıcılar istemediğinde silinebilir. Tor ile, kullanıcılar verileri silinebilir ve ana bilgisayar çevrimdışı duruma geldiğinde veriler ağda kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir