Fiber İnternet Nasıl Çalışır? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Fiber İnternet Nasıl Çalışır?

Temel olarak, fiber internet, fiber optik hatlardan herhangi bir internet erişimidir. Bu erişimi benzersiz kılan, elektrikle ilgili bilgileri bakır hatlardan ileten DSL ve kablolu internet servislerinin aksine, fiber optik hatların, ikili ışık iletimini taşımak için küçük plastik veya cam telleri kullanmasıdır. İkili, sadece iki sayının kombinasyonunun 0 “kapalı” ve 1 “açık” daha karmaşık semboller veya talimatlar gösterdiği bir sayı sistemidir. Bu veri aktarım yöntemi, fiber interneti hızlı hız ve güvenilirlik için en iyi seçenek haline getirir.

Fiber interneti bu kadar hızlı yapan şey nedir?

İnternet hızı, altyapının ne kadar veri işleyebileceğine bağlıdır. DSL ve kablolu internet tarafından kullanılan geleneksel bakır tellerin orijinal olarak yalnızca ses iletmesi amaçlanmıştır, bu nedenle kullanabilecekleri veri miktarı sınırlıdır. Uydu internet hakkında düşünüyorsanız, daha hızlı hız bulmayı beklemeyin. Uydu bilgilerinin kat etmesi gereken çok uzak mesafeler sayesinde, uydu internet DSL ve kablo ve internet ile aynı hızda ancak daha yüksek bir gecikme süresine sahip.

Ortalama HızMaksimum Hız
DSL İnternet 768 Kbps – 1.5 Mbps 3 Mbps – 7 Mbps
Kablolu İnternet 4 Mbps – 6 Mbps 10 – 100+ Mbps
Uydu İnternet 5 Mbps – 10 Mbps 12 Mbps – 25 Mbps

Buna karşılık, fiber optik hatlar elektrik yerine modüle ışık kullanarak veri aktarıyor ve bu da onlara daha yüksek bant genişliği kapasitesi sağlıyor. Fiber internet bağlantıları saniyede 1 gigabit hızında çalışır , yani eski bakır kablo bağlantılarından tam anlamıyla 100 kat daha hızlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, oyun oynamak veya yüksek kaliteli video akışı için fiber internetten daha iyi bir şey isteyemezsiniz.

Ortalama Hız Maksimum Hız
Fiber internet 50 – 100 Mbps 1 – 10 Gbps

Fiber İnternet Avantajları ;

Mümkün olan en hızlı internet bağlantısını sağlamanın yanı sıra, fiber internetin kablo ve DSL’ye göre başka avantajları da vardır.

Fiber optik hatlar, uzun mesafelerde bilgi taşımak için daha iyidir.
Işık ve elektrik bile uzun mesafeli yolculuklardan olumsuz etkilenir. Sinyal gücü, seyahat etmesi gereken mesafeyi düşürür ve bu da zayıf bir sinyal veya düşük bant genişliği ile sonuçlanabilir. Bakır kablo bağlantıları, sinyal gücünü korumak için belirli mesafeyle sınırlıdır. Fiber optik kablolar neredeyse 25 km’ye kadar uzayabilir, bu da daha az kablo için daha iyi sinyal gücü sağlar.

Fiber optik hatlar, elektrik veya radyo parazitinden etkilenmez.
Bakır, elektrik iletmek için harika bir ortam olmasına rağmen, kapalı bir sistem değildir; bu, elektromanyetik veya radyo parazitinin onu olumsuz yönde etkileyebileceği anlamına gelir. Yüksek seviyede parazitlenme, sinyal gücünü azaltır ve sinyallerin tamamen kesilmesi riskini doğurur. Cam ve plastik fiber optik hatlar dış parazitlere karşı daha yalıtımlı ve sinyallerini daha güvenli hale getirir.

Fiber İnternet Dezavantajları ;

İnternete erişim için eller aşağı tercih edilen tercihi yapan fiber internete sahip çok şey var. Bununla birlikte, tamamen fiber üzerine çıkmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler vardır.

Muhtemelen o kadar hıza ihtiyacınız yoktur.
Çoğu insan internetin birçok özelliğinden yararlanabilmek için süper hızlı hızlara ihtiyaç duymaz. FCC’ye göre, tek bir kullanıcı web taraması için sadece 1 Mbps, HD streaming ve gaming gibi üst düzey ihtiyaçlar için 4 Mbps’ye ihtiyaç duyuyor. Ülkemizin “gelişmiş telekomünikasyon” hızları için mevcut standardı, halihazırda birçok kablo internet sağlayıcısı tarafından sunulan üst seviye olan 16 Mbps’dir. Bu nedenle, diğer birkaç ev üyesi çevrimiçi oyun oynarken Blu-ray kalitesinde filmler izleyemiyorsanız, fiber internetin sunduğu üst düzey bant genişliğinden çok daha fazlasını elde edemezsiniz.

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir