Fedora vs. Ubuntu Karşılaştırma | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Fedora vs. Ubuntu Karşılaştırma

Fedora ve Ubuntu en popüler , iyi desteklenen Linux tabanlı masaüstü işletim sistemlerinden ikisidir. Her ikisi de on yıldan uzun süredir kullanılıyor , ancak aralarındaki özellikler oldukça farklı. Bu yazımda Fedora ve Ubuntu linux dağıtımlarını karşılaştırdım. Keyifli okumalar 🙂

Geçmişte Fedora ve Ubuntu ;

Fedora, 2003 yılından beri piyasada olan ücretsiz ve açık kaynaklı Linux tabanlı işletim sistemidir. IBM tarafından satın alınmadan önce dünyanın en büyük açık kaynaklı şirketi olan Red Hat, projeye sponsorluk etmektedir. Fedora, kişisel masaüstü kullanımı yerine şirketlere ve sunuculara yönelik Linux sürümü olan Red Hat Enterprise Linux’un temelini oluşturur.

Ubuntu, 2004 yılında piyasaya sürülmesinden çok kısa bir süre sonra Linux’un en popüler işletim sistemi haline geldi. Billionaire Mark Shuttleworth, genel bilgisayar kullanıcıları için Linux sürümü oluşturmak amacı ile Canonical adında bir şirket kurdu.

Fedora Masaüstü ;

Birkaç yıl boyunca, Fedora’nın sloganı “Özgürlük” olmuştur. Proje, Fedora’nın çoğu dizüstü bilgisayarda bulunan donanımı desteklemesi için Linux çekirdeğinde bulunan ikili sürücüler olması haricinde, neredeyse tamamen özel kod içermeyen masaüstünü teslim ediyor. Fedora geliştiricileri, daha geniş Linux ekosistemine giden özellikler yaratmaya odaklanıyor.

Ubuntu Masaüstü ;

Ubuntu’nun ilk adımı “İnsanlık için Linux” idi Amaç, Windows ve Mac OS X ile rekabet edebilecek günlük bilgisayar kullanıcılarına yönelik masaüstü oluşturmaktı. Canonical, Linux’un daha teknik yönlerini gizlemeye ve kutudan çıkan bir deneyim sunmaya çalıştı.

Ubuntu’nun ilk sürümleri, masaüstünü önceden örnekleme becerisine sahip basit bir yükleyici ve ayrıca Adobe Flash ve multimedya kodeklerini yüklemek için kolay yöntemler içeriyordu. Canonical, ayrıca, Birlik olarak bilinen ve tüketicilere , bilgisayar satıcılarına göze çarpacak benzersiz masaüstü arayüzü oluşturmak için büyük çaba harcadı. Şirket, Linux’u telefonlara getirmek bile istedi. Son yıllarda, Canonical bu projelerin çoğundan vazgeçti , odağını buluta değiştirdi.

Kullanım Kolaylığı ;

  • Ubuntu, sorun gidermeyi kolaylaştıran daha büyük bir destek topluluğuna sahip olmanın avantajlarından yararlanır. Ancak Fedora’nın topluluğu, bunun kadar da büyük değildir.
  • Fedora’nın yeni sürümleri her altı ayda bir kabaca ortaya çıkıyor ve gecikmeler nadir görülüyor. Her sürüm destek alıyor.
  • Ubuntu iki versiyonda geliyor. Standart sürümler altı ayda bir gelir ve dokuz aylık destek alır. Uzun vadeli destek bültenleri iki yılda bir başlatılır ve beş yıl destek alırlar.

Uygulama İndirmek ;

  • Fedora veya Ubuntu kullanıyor olsanız da uygulamaları indirmek için GNOME yazılımına geçeceksiniz. Linux için mevcut olan çeşitli mağazalardan biridir.
  • Çoğu uygulama ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Ubuntu, Steam ve Spotify gibi uygulamaları hızlı bir arama ile bulmayı kolaylaştırdı. Flathub entegrasyonu  sayesinde bu tür uygulamaların artık Fedora’ya da yüklenmesi kolaydır.
  • Ubuntu’nun depoları, Fedora’dan daha fazla yazılım içerir, ancak Linux uygulamalarının en aşina olduğu uygulamalar, her ikisi için de kullanılabilir.

Oyuncular için Fedora vs. Ubuntu ;

Oyun oynamayı seviyorsanız , Ubuntu size daha kolay zaman sağlayacaktır. Steam gibi platformlar, Fedora’da her ikisinden de oyun çalıştırmak mümkün olsa bile, Ubuntu’yu açıkça destekliyor.

PC oyunları aynı zamanda özel olma eğilimindedir ve Ubuntu’da çalışmaya başlaması ve çalıştırması daha kolay olan özel hizmetlere bağlıdır. Yine de, Fedora için bu tür kodları dağıtmak zorunda kalmadan Fedora’ya özel uygulamalar sağlayan Flathub sayesinde tekrar değişmeye başlıyor. Ubuntu kullanıcıları ayrıca kurulumu daha kolay olan özel grafik sürücülerinden de yararlanır.

Yazılımcılar için Fedora vs. Ubuntu ;

Fedora, geliştiriciler için mükemmel bir ortam sunar. Giriş kodunda nispeten az değişiklik yapılan ve daha yeni yazılıma daha hızlı erişilen bir çalışma alanı elde edersiniz. Fedora’da öğrendikleriniz, sistem yöneticilerinin sıkça karşılaştığı CentOS ve Red Hat Enterprise Linux ile de ortaktır.

Ubuntu farklı nedenlerle zorlayıcıdır. Birçok tamirci ve yapımcı Ubuntu kullanıyor ve Ubuntu’nun kurumsal olmayan sunucularda görünmesi daha olası. Canonical, Ubuntu’yu Nesnelerin İnterneti aygıtlarından daha fazla internete sokmak için büyük bir baskı yapıyor.

Sonuçta , Linux bütün olarak geliştiriciler için ideal kabul edilir. Fedora ya da Ubuntu size iyi hizmet eder.

Diğer Konular ;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir