En Hafif Linux Dağıtımları | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

En Hafif Linux Dağıtımları

Kullanılmayan eski bilgisayarınız mı var ? Çalışmalarınıza yeni bir soluk katmak ister misiniz ? Eski bilgisayarınıza ve küçük boyutlu Linux işletim sistemi kurarak yeniden kullanabilirsiniz.

Özellikle Intel Atom İşlemcisi için Linux dağıtımları var. Diğerleri eski Bilgisayarınızı yeniden canlandıracaktır. Büyük çoğunluğu da doğrudan USB flash sürücünüze kurulur. İşte neredeyse hiç alana ihtiyaç duymayan kullanabileceğiniz en küçük Linux dağıtımları ;

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler ;

İhtiyacınız olan ilk şey, ön yüklenebilir USB flash sürücüler oluşturmaktır. Ön yüklenebilir USB flash sürücü oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda araç vardır. Ancak, Windows kullanıcılarının Rufus’u denemesini öneririm, Linux ve macOS kullanıcıları da Etcher’ı denemeliler.

Rufus ;

Rufus, Windows kullanıcılarının kullanabileceği en hızlı, en küçük ve en kolay USB yazma araçlarından biridir. Özelleştirme seçeneklerine sahiptir ve USB flash sürücünüzü otomatik olarak algılayabilir. Ayrıca, Rufus, yazmaya çalıştığınız ISO türünü algılayabilir ve ortak kurulum uygulayabilir.

Etcher ;

Linux ve macOS kullanıcıları açık kaynaklı USB yazma aracı olan Etcher’ı kullanmalıdır. Rufus gibi, Etcher minik, çok hızlı ve aracı kullanımı inanılmaz derecede kolaylaştıran harika bir GUI ile birlikte geliyor. Etcher’ın pek fazla ayarı yok, ancak iyi çalışıyor. Rufus’u kafa karıştırıcı bulan Windows kullanıcıları da Etcher kullanabilir.

Gelelim alana ihtiyaç duymayan en hafif Linux dağıtımları ;

1. ArchBang ;

ArchBang, Arch Linux’a dayanır ve küçük Linux dağıtımı olan CrunchBang’tan ilham alır. ArchBang aslında Arch Linux’un daha kolay ve küçültülmüş halidir. ArchBang, 700 MB disk alanı kullanır ve yalnızca 256 MB bellek gerektirir. ArchBang’ı masaüstü işletim sistemi veya taşınabilir işletim sistemi olarak kullanabilirsiniz. Hızlı, sağlam ve her zaman güncel.

2. Tiny Core Linux ;

Tiny Core Linux, eski dağıtım, Damn Small Linux’un geliştiricisi olan Robert Shingledecker tarafından geliştirilen son derece küçük Linux dağıtımıdır.

Tiny Core Linux kurulumu, temel dağıtım ve iyi bir GUI dahil olmak üzere, bir dakika sürer ve boyutu 16 MB’dir. Temel kurulumun çalışması için en az 46 MB RAM gerekir, ancak ek uygulamalar ve başka yazılımlar çalıştırmak istiyorsanız biraz daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Kablosuz ağ desteği olmadığından TinyCore ile çevrimiçi olmak için Ethernet kablosu kullanmanız gerekeceğini unutmayın.

3. Elive ;

Elive, özel masaüstü ortamına sahip hafif Linux dağıtımıdır. Debian’a dayanarak, Elive içerisinde kullanışlı uygulama ve birkaç oyun da önceden yüklenmiş olarak geliyor.

“Elive yeni başlayanlar için yapılmadı. Elive deneyimli insanlar için yapılmamıştır. Elive girişimler veya kişisel kullanıcılar için yapılmamıştır. Elive sanattır. Bu sadece onu takdir eden ve kullanmak isteyen insanlar içindir. Elive’yi denemekten çekinmeyin, çünkü bu dünyada ne istediğinizi sadece siz belirlersiniz! ”

Elive geliştirme ekibi.

Elive masaüstü ortamı, aydınlık ve güzel deneyim sunan Enlightenment’in son derece özelleştirilmiş sürümüdür. Çok eski donanımlarda bile iyi çalışıyor. Elive için minimum gereksinim, 500MHz ve 198MB RAM CPU hızına ek olarak 700 MB sabit disk alanıdır.

4. Porteus ;

Porteus, USB flash sürücüden çalıştırılmak üzere optimize edilmiş, hafif fakat eksiksiz Linux dağıtımıdır. Porteus ayrıca SD kart, CD, DVD, sabit sürücü veya başka ön yüklenebilir depolama ortamı üzerinde de çalışacaktır. Küçük ve delicesine hızlı, diğer işletim sistemleri hala ön yüklemeyi düşünürken çevrimiçi olmanızı sağlar.

Porteus, yalnızca 512 MB disk alanı ve 256 MB bellek gerektiren herhangi bir Intel, AMD veya VIA x86 / 64 işlemcide çalışır. Çıkarılabilir depolama ortamından çalışabildiği için sabit disk gerekmez. Porteus’u çıkarılabilir depolama ortamı aygıtında kullanırsanız, verileri doğrudan depolama aygıtına kaydeden “Kalıcı” modundan yararlanabilirsiniz.

Hem 32-bit hem de 64-bit olarak mevcuttur. Kamu tarafından web terminallerinde kullanılmak üzere kilitlenmiş minimum sistem olan kiosk sürümü de mevcuttur. Porteus’un Cinnamon, KDE, MATE veya Xfce sürümünü indirmeyi seçebilirsiniz.

5. Puppy Linux ;

Puppy Linux, yalnızca USB flash sürücü, SD kart, CD, DVD veya başka ön yüklenebilir depolama ortamına yüklemeniz ve doğrudan çalıştırmanız gereken çok hafif Linux dağıtımıdır. İsterseniz Puppy Linux’u donanımınıza yükleyebilirsiniz. Ancak, ön yüklenebilir USB flash sürücünüzü yanınızda bulundurmanız gerekmez. Dört tane resmi Puppy Linux dağıtımı var. Hepsi 300 MB veya daha az sabit disk alanı gerektirir ancak değişken CPU ve RAM gereksinimlerine sahiptir.

6. SliTaz ;

SliTaz, hafif ve tam özellikli bir grafiksel Linux dağıtımıdır. Basitçe söylemek gerekirse, SliTaz küçük, hızlı, sağlam ve kullanımı kolaydır. SliTaz’ın minimum gereksinimleri i486 veya x86 Intel uyumlu işlemci, en az 80 MB disk alanı ve 192 MB RAM . SliTaz’ın harika özelliklerinden biri, büyük ölçüde sistem belleğinizde çalışmasıdır. SliTaz’ı başlattığınızda, diğer görevler için ön yüklenebilir USB flash sürücünüzü çıkarabilirsiniz. SliTaz ayrıca, verilerinizi ve kişisel ayarlarınızı bir sonraki ön yüklemenizde kullanıma hazır olan çıkarılabilir ortama kaydetmenize olanak sağlayan “kalıcı” özelliğe sahiptir.

7. wattOS ;

wattOS, Ubuntu’ya dayanan harika Linux dağıtımıdır. WattOS’u USB flash sürücüden, CD’den, DVD’den veya diğer ön yüklenebilir ortamlardan çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, wattOS bir kiosk moduna sahiptir veya doğrudan sabit sürücünüze yükleyebilirsiniz.

Minimum donanım gereksinimleri arasında Intel veya AMD işlemci, 700 MB disk alanı ve wattOS’un “Microwatt” sürümü için 192 MB yer alıyor. WattOS LXDE sürümü biraz daha fazla RAM kullanır, ancak oldukça fazla kişiselleştirme seçeneği vardır ve günlük masaüstü ortamı olarak uygundur. Ancak Microwatt sürümü oldukça hafiftir. Düşük kaynak gereksinimi ve basit tasarım sunan i3 döşeme penceresi yöneticisine dayanır.

8. Bodhi Linux ;

Bodhi Linux, Moksha Masaüstünü kullanan, Ubuntu LTS tabanlı, tam özellikli Linux dağıtımıdır. Ayrıca, Bodhi Linux üç farklı şekilde gelir: Standart sürüm, AppPack sürümü, Legacy sürümü.

Standart sürüm sınırlı seçenek ve uygulama yelpazesi ile birlikte gelirken, AppPack sürümü kutudan daha fazla özellik, uygulama ve seçenek sunar. Legacy sürümü en küçük, daha eski ve daha az güçlü donanımlarla çalışmak üzere tasarlandı. Bodhi Linux’un minimum teknik özellikleri 500MHz işlemci, en az 128MB RAM ve 4GB disk alanı gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir