DuckDuckGo vs Google: Dev Karşılaştırma | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

DuckDuckGo vs Google : Dev Karşılaştırma

Google, dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Hayatımızın birçok alanına yayılmış olsalar da, hala arama motorları ile tanınırlar. Google hizmetlerini ücretsiz tutmak için , çevrimiçi alışkanlıklarımız hakkında şaşırtıcı miktarda veri kaydeder. Bu veriler bize Google’ın birincil gelir kaynağı olan hedefli reklamları göstermek için kullanılır. Google aramaya gizlilik odaklı bir alternatif arıyorsanız, o zaman DuckDuckGo arama motoru cevap olabilir.

DuckDuckGo Nedir?

DuckDuckGo kendisini “sizi izlemeyen arama motoru” olarak tanımlıyor. Çoğu arama motoru, arama verilerini toplar ve depolar; hatta Google bu verileri hesabınıza bağlar. Kaydedilen bilgiler, arama sonuçlarınızı kişiselleştirmek ve size hedeflenmiş reklamları göstermek için kullanılır. Ancak DuckDuckGo sizi izlemiyor ve arama sonuçlarınızı kişiselleştirmeyi tercih etmiyor.

Site, kurulduğundan bu yana düzenli bir şekilde büyüdü; 2010’da ortalama günlük 79.000 aramadan, Haziran 2019 itibariyle günlük 38.8 milyona ve toplam 31 milyar’a ulaşıyor. Bu büyümenin bir kısmı, DuckDuckGo’nun Firefox ve Apple’ın Safari gibi tarayıcıları ile ortaklıkları olmuştur. Ayrıca birçok Linux işletim sistemiyle ortaklık kurdular ve hem Android hem de iOS için yerel uygulamalara sahipler.

DuckDuckGo ilk olarak 2008 yılında kurucusu ve CEO’su Gabriel Weinberg tarafından başlatıldı. Halen özel bir şirket olan DuckDuckGo Inc. şirketi Weinberg’e ait ve işletilmektedir. Şirket şu anda DuckDuckGo ‘nun geliştirilmesine devam etmek için sahne arkasında çalışan 65’ten fazla çalışanı bulunmaktadır.

DuckDuckGo vs. Google ;

Google, aramanın yanı sıra, Gmail, Dokümanlar, Drive, Takvim ve daha fazlası dahil olmak üzere web’in en çok kullanılan yazılımlarından bazılarını kullanıyor. Google’ın verilerinize büyük miktarda erişmesi, sonuçlarının derinden kişiselleştirilebileceği ve arama sayfalarının hepsini tek bir yerde toplayabileceği anlamına gelir.

DuckDuckGo, çekilecek herhangi bir kişisel verilere sahip değildir ve bu nedenle kendini başka şekillerde de öne çıkarmaktadır. DuckDuckGo’nun kişisel bilgilerinizi çevrimiçi olarak korumasının yollarından biridir.
Bu gizlilik odaklı ortam, Google’ın hedefli ortamının neredeyse tam tersi. Kişiselleştirilmiş reklam yok, kişisel arama sonucu yok ve filtre kabarcığı yok. Bakış açınıza bağlı olarak, DuckDuckGo’nun en iyi veya en kötü özelliklerinden biri olabilir. Gizliliğe duyarlılık için, bu izleme eksikliğinin anlaşmayı imzalaması muhtemeldir.

DuckDuckGo Google’dan Daha İyi mi?

Google, size kişiselleştirilmiş arama önererek aramada baskın güç oldu. Arama sonuçlarınızı daha da iyileştirmek için verilerimizi daha fazla yakalayan inanılmaz kullanışlı uygulamalar ve hizmetler geliştirdiler. Bununla birlikte, son yıllarda yaşanan çeşitli gizlilik skandallarının ışığında, verilerimizle daha temkinli hale geliyoruz. DuckDuckGo bize kullanıcı gizliliğinin göz ardı edilmediğini gösterir.

Sizce DuckDuckGo ile Google karşılaştırmasının galibi kim ? Fikirlerinizi yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz 🙂

2 Comments

  1. Google hanedanların (deccal) baş şirketlerinden biridir. Chrome ‘mun simgesi 666. Gmail simgesi ise ezoterik ritüellerinde kullandıkları bir giysi / önlük ile aynıdır. Daha birçok şey yazılabilirim. En azından bunun farkında olarak kullanmak lazım.

    1. Kullanıcı mahremiyeti söz konusu olduğu zaman kullanıcılar zor durumda kalabiliyor. Bunun için veri gizliliğine önem veren tarayıcılar tercih ediliyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir