DNS nedir? Nasıl çalışır? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

DNS nedir? Nasıl çalışır?

Dizüstü bilgisayarınız, mobil cihazlarınız web siteleri için içerik barındıran sunucular gibi tüm internet kaynakları IP adreslerini kullanarak birbirleriyle tanınır ve iletişim kurar. IP adresi, bilgisayarların kolayca anlayabileceği ve işleyebileceği bir dizi benzersiz sayıdır. Ancak, gezinirken ziyaret etmek istediğiniz her web sitesi için bu uzun sayıyı bilmeniz , hatırlamanız gerekmez. Yalnızca editorcum.com gibi hedef web sitesinin alan adını girersiniz ve DNS sayesinde siteyi açar. Temel DNS kavramlarını öğrenmek, bir siteye girerken, web sitenizi erişim için nasıl optimize edeceğinizi , sahnelerin arkasında neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

DNS nedir?

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), Internet’te kullanılan adlandırma hizmetini uygulayan TCP / IP protokol paketinin uygulama katmanıdır. DNS, kullanıcı dostu alan adlarını (editorcum.com) bilgisayar dostu sayısal IP adresine (127.168.10.117 gibi) eşleştirir veya çevirerek kullanıcıların doğru web sitesine bağlanmasını sağlar. DNS kayıtları web sunucusu, etki alanı tescili, aktif isim koruyucusu ve adresi ile ilgili ayrıntıları içerir , isim sunucusunda (DNS sunucusu) saklanır. Yerel makineniz belirli bilgisayar için istek gönderdiğinde, sunucu eşleşen IP ile ilgili bilgileri alır ve yanıtlar. Adlar (ana bilgisayar adları) ve sayılar (IP adresleri) arasındaki eşlemeyi yöneten, genel olarak dağıtılmış bir kayıt tutan telefon defteri gibi çalışır.

DNS Çözünürlüğü ve Önbellekleme ;

DNS çözünürlüğü, alan adlarını IP adresleriyle eşleştirme işlemidir. Tarayıcı gibi yerel programın İnternet üzerindeki uzak kaynakla iletişim kurması gerektiğinde başlar. Tarayıcı, kaynağın adresini almak için yerel DNS yazılımınız olan DNS istemcisinden yardım ister. DNS istemcisi, DNS sunucusuna, isteği IP’siyle eşleştiren dağıtılmış ve hiyerarşik sunucu ağı olan bir sorgu gönderir ve uzak makinenin IP adresini geri gönderir.

Çözünürlük yönlendirme işlemleri sırasında, her bir DNS sunucusu ve tarayıcınız, istek durumunda orijinal sunucuyu sorgulamadan yanıtları önbelleğe alır. DNS Önbelleği, herhangi bir düzeyde DNS yanıtlarını hızlandırmaya yardımcı olur. Önbellekten çözümlenemeyen istekler çözüm için orijinal sunucuya iletilir.

Sonuç Olarak ;

DNS, her İnternet kaynağı için IP eşlemesi için isim sağlayan İnternet’in çok önemli bileşenidir. Uzun IP adreslerini hatırlamak yerine, uzak bilgisayarlara veya web sitelerine etki alanı adlarını kullanarak erişmemizi sağlar. DNS sistemi olmadan internete erişimin çok zor veya imkansız olacağı anlamına gelir. ISS’niz veya Ana yönlendiriciniz size DNS sunucusunun adresini otomatik olarak atar, ancak güvenlik endişeleriniz varsa, Açık veya Google DNS gibi filtrelenmiş DNS servisini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir