Dizüstü Oyun Bilgisayarı Dezavantajları | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Dizüstü Oyun Bilgisayarı Dezavantajları

Dizüstü oyun bilgisayarları bir çok oyun severin hevesle aldığı daha sonra hayal kırıklığıyla sonuçlandığı yeni nesil teknolojilerdir. Dizüstü oyun bilgisayarı almadan önce bilmeniz gereken önemli konuları inceliyorum.

Dizüstü oyun bilgisayarları güçlü donanıma sahiptir, Bu konuda hiç şüphe yok. Bununla birlikte, özellikle son birkaç yılda dizüstü oyun bilgisayar teknolojisindeki büyük ilerlemeye rağmen, cihazların hala bazı büyük dezavantajları var. Zamana içerisinde bilgisayarı kullandıkça bu rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Yakın zamanda dizüstü oyun bilgisayarı satın almayı düşünüyorsanız, işte göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlar.

1. Pil Ömrü ;

Modelden modele değişmekle birlikte, çoğu dizüstü oyun bilgisayarının pil ömrü kısadır. Dizüstü oyun bilgisayarları, oyunları olabildiğince iyi çalıştırmak için güçlü ve zorlu bileşenlere, yani CPU(işlemci) ve GPU’ya (ekran kartı) ihtiyaç duyar. Bileşen ne kadar güçlü olursa, o kadar fazla enerji gerektirir, dolayısıyla dizüstü oyun bilgisayarının pil ömrü o kadar kısadır.

Bu konudaki temel sorun, üreticilerin oyun dizüstü bilgisayar pillerini CPU ve GPU bileşenleri ile aynı seviyeye yükseltmemiş olmalarıdır. Dizüstü oyun bilgisayarlarının çoğu, yoğun oyun seansı sırasında dört ila beş saat içerisinde bataryası biter. Standart dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, dizüstü oyun bilgisayarları standartların çok altında kalıyor. Bunun başlıca nedenlerinden biri, standart dizüstü bilgisayarların çoğunun, oyun bilgisayarlarının sahip olduğu zorlu bileşenlerin eksikliğinden dolayı güçlerini daha verimli kullanabilmesidir. Kısaca dizüstü oyun bilgisayarı alırsanız, nerede olursanız olun, muhtemelen güç kaynağına takılı oynamak isteyeceksiniz.

2. Donanım yükseltme seçeneği yoktur ;

Dizüstü oyun bilgisayarları üreten birçok marka var, üretici markalar birden fazla model ve çeşitli özellikler sunuyor. Bununla birlikte, hepsinin ortak noktası, özellikle oyun PC’leriyle karşılaştırıldığında, yükseltme seçeneklerinin olmamasıdır. Dizüstü oyun bilgisayarınızı kısıtlama riski taşıyan ana bileşenler ” CPU (işlemci) ve GPU (ekran kartı) ” dır. Bu bileşenler değiştirilemez. Ek olarak dizüstü bilgisayarınızın pili ve dahili soğutma sistemi gibi diğer ana bileşenler de yükseltilemez.

Her şey üreticilerin bu bileşenleri nasıl ekledikleri, boyutları ve güç tüketimiyle ilgilidir. Masaüstü PC’den farklı olarak, dizüstü bilgisayar bileşenleri birbirinin yerine kullanılabilen parçalar değildir. Bunları kaldırıp ardından söz konusu bileşenin en yeni sürümünü ekleyemezsiniz.

3. Sıcaklık ve gürültü ;

Dizüstü oyun bilgisayarlarının göze çarpan dezavantajı, yüksek performans altında ürettikleri ısı ve sestir. Dizüstü oyun bilgisayarınız yoğun oyun sırasında aşırı ısınmayı önlemek için çok çalışır. Fakat yine de fazla ısı ve fan gürültüsü duyarsınız. Daha ince tasarımlı dizüstü oyun bilgisayarlarında, zayıf tasarımlara sahip ve ayrıca güçlü bileşenlere sahip dizüstü oyun bilgisayarlarında sıcaklık ve gürültü sorunu yaygın olarak görülmektedir.

Masaüstü VS Dizüstü

Masaüstü ve dizüstü bilgisayar arasında kalanlar için karşılaştırma yapalım.

Masaüstü bilgisayardan dizüstü oyun bilgisayarına geçiş yapmayı düşünüyorsanız, ekstra rahatlığa rağmen, doğası gereği sınırlı bir makine elde ettiğinizi bilin. Ayrıca, masaüstü PC yapınız yükseltilebilir ve dizüstü oyun bilgisayarında yaptığınız gibi, raf ömrünü her aştığında yepyeni cihaz satın almak yerine eski bileşenleri değiştirmenize olanak tanır. Dizüstü oyun bilgisayarlarındaki donanım, daha kompakt ve taşınabilir yapılarına izin vermek için masaüstü bilgisayar donanımında görülen türün uyarlanmış bir sürümüdür. Dizüstü bilgisayar odaklı bileşenler, PC’deki benzerlerinden daha az güçlüdür ve bu nedenle geleceğe daha az dayanıklıdır.

Konuyla ilgili diğer yazıma göz atabilirsiniz

Dizüstü Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmanın 7 Yolu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir