Dizüstü Bilgisayarlar İçin 5 Linux Dağıtımı | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Dizüstü Bilgisayarlar İçin 5 Linux Dağıtımı

Belki de yeni bir dizüstü bilgisayar satın aldınız. Veya belki de dolabınızda oturan ve hayata dönmek istediğiniz eski dizüstü bilgisayarınız var. Her iki durumda da, dizüstü bilgisayarlar için en iyi Linux dağıtımları, daha iyi sürücü desteği sunan ve çoğu dizüstü bilgisayarın sunduğu performansı barındırabilecek olanlardır.

İnsanlar dizüstü bilgisayarları belirli bir amaç için satın alıyorlar. Bu, yazılım geliştirme, grafik içerik oluşturma, oyun oynama veya ofis işleri olabilir. Aşağıdaki Linux dağıtımları bilgisayarınızdan istediğiniz performansı almanıza yardımcı olur ve tüm dizüstü bilgisayarlar ile uyumlu çalışır.

Doğru Linux Dağıtımlarını Seçme ;

Yeni dizüstü bilgisayarlar, pek çok masaüstü bilgisayardan daha güçlü olmasa da çeşitli donanımlar ile birlikte gelir. Masaüstü bilgisayarlarda, belirli Linux dağıtımıyla uyumlu değilse, değiştirilebilecek bileşenleri vardır. Dizüstü bilgisayarlarda durum böyle değil. Bileşenler genellikle doğrudan ana karta lehimlenir, bu nedenle kullandığınız Linux dağıtımının buna uyması gerekir.

Aşağıdaki Linux dağıtımları, grafik ve ses kartları, web kameraları, kablosuz adaptörler ve daha fazlası için en iyi desteği sunar. Çoğu, özellikle eski dizüstü bilgisayarlar için uygun olan çok hafiftir.

1. Manjaro Linux :

Manjaro Linux, açık kaynak kodlu Linux dağıtımlarından biridir. Önceden yüklenmiş çeşitli yazılımlarla kutudan çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Manjaro Linux’un en önemli özelliği, donanım algılama yöneticisi sayesinde şaşırtıcı donanım desteğiyle tanınmasıdır. Manjaro, en iyi bilinen ve özelleştirilebilen Linux işletim sistemlerinden biri olan Arch Linux’a dayanmaktadır.

Herhangi bir karmaşık sorun giderme olmadan çekirdeği kolayca değiştirebilirsiniz. Arch Linux tabanlı dağıtımlar ayrıca kendi bileşenlerinizi seçmenize izin verir. Bu, kurduğunuz dizüstü bilgisayara uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Ve kendinizi hiç destek ararken bulursanız, Manjaro’nun harika bir topluluğu var. Arch Wiki’ye ve tabii ki Manjaro forumlarına erişiminiz var. En iyisi, gerçekten tamamen Manjaro’yu kullanmak istiyorsanız, tamamen Manjaro ekibi tarafından oluşturulan ve satılan bir dizüstü bilgisayar olan Spitfire’ı satın alabilirsiniz.

2. Ubuntu :

Ubuntu dizüstü bilgisayarlar için kesinlikle en iyi Linux dağıtımı olduğu bariz bir seçenek. Kolayca en popüler ve en iyi bilinen Linux dağıtımlarından biridir, yani büyük kullanıcı topluluğunun yanı sıra sağlam çevrimiçi destekle birlikte gelir. Ancak onu hem yeni hem de eski dizüstü bilgisayarlar için özellikle kullanışlı yapan şey, ücretsiz, hafif olması ve çoğu donanım için mükemmel sürücü desteği sağlamasıdır.

Ubuntu genellikle dizüstü bilgisayarınıza bağladığınız donanımları kabul eder. Bu, çoğu üreticinin Ubuntu sürücüleri sağladığı gerçeğinden dolayıdır. Ubuntu Yazılım Merkezinde, dizüstü bilgisayarınızda hemen hemen her işi yapmak için ücretsiz uygulamalar bulacaksınız.

Eski dizüstü bilgisayarlarda iyi çalışır, ancak diğer hafif dağıtımlardan daha fazla RAM gerektirdiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınız çok eskiyse, bu listedeki diğer Linux dağıtımlarından birini tercih etmek isteyebilirsiniz.

Ancak, birçok kişi Ubuntu’nun Windows’tan çok daha iyi şeyler yaptığını düşünüyor. Ayrıca, Chromebook’u Linux’la çift başlatmak için tercih edilen dağıtımdır. Tüm bu nedenler onu dizüstü bilgisayarlar için mükemmel alternatif işletim sistemi haline getiriyor.

3. Elementary OS :

Temel işletim sistemi Ubuntu’ya dayalı bir dağıtımdır. Bununla Pantheon olarak bilinen güzel, özel masaüstü ortamını elde edersiniz. Estetik açıdan hoş olmasının ötesinde, dizüstü bilgisayar ile yapmanız gereken her şeyi başarabilecek güçlü işletim sistemi olarak iyi bilinen bir gerçektir.

İşletim Sistemi topluluğu, işletim sistemini mümkün olduğu kadar hafif ve verimli olacak şekilde geliştirdi. Bu nedenle, çok çeşitli düşük kaliteli dizüstü bilgisayarlarda kolayca çalışır.

Ekran yardımcı programı, dizüstü bilgisayarınızı öğrenci salonu veya kütüphane gibi düşük ışıklı ortamlarda kullandığınızda kullanabileceğiniz gece lambası özelliği içerir. Ayrıca, daha geniş bir ekranda sunum yapmak için dizüstü bilgisayarınızı kullanıyorsanız, uygun ölçeklendirme ve ekranınızı yansıtma özelliği sunar.

Elementary işletim sistemi, Windows veya macOS’tan geçiş yapan herkes için en iyi alternatif Linux dağıtımlarından biri olarak kabul edilir. Elementary işletim sistemini, kurulacak en iyi Linux dağıtımları listeme dahil ettim . Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Elementary OS topluluk forumu mükemmel yardım sağlar.

4. openSUSE :

Linux openSUSE dağıtımı, B1 Systems , AMD ve elbette SUSE gibi büyük şirketler tarafından desteklenmektedir. Ayrıca sistem yöneticileri ve bilgisayar bilimi öğrencileri arasında popülerdir. Çünkü, herhangi bir karmaşık komutları öğrenmeye veya ezberlemenize gerek kalmadan birçok fonksiyonu ve hizmeti kontrol altına alır. Bu, herhangi bir Linux dağıtımının en iyi ve en güçlü sistem yapılandırma araçlarından biri olan YaST sayesinde.

İşletim sistemini kurmakta olduğunuz dizüstü bilgisayar sistemine uyacak şekilde kolayca yapılandırabiliriz. Harika sürücü desteğine sahip ve kutudan çıkar çıkmaz çalışıyor. En yeni donanımı bile kullanabilme özelliğiyle, openSUSE’in eski dizüstü bilgisayarlarınızdan herhangi birinde iyi bir şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz.

5. Linux Mint :

Linux Mint, Ubuntu’ya dayanmaktadır, ancak birçok kişi hafif olduğu için yüklemeyi tercih etmektedir. Ayrıca, Windows kullanıcı arabirimine alışkın olan insanlara biraz daha aşina geliyor.

Ubuntu’nun varsayılan olarak yüklemediği birçok uygulama önceden yüklenmiş olarak gelir. Örneğin, Flash video izlemek için ihtiyacınız olan codec bileşenlerini içerir. Ubuntu, kurulum sırasında bunun için üçüncü taraf araçları yükleme seçeneğine sahiptir, ancak bu seçenekler varsayılan olarak ayarlanmamış.

Ubuntu yerine Linux Mint yükleyerek elde ettiğiniz avantaj, eski dizüstü bilgisayarlarda çalışan daha hafif işletim sistemidir. Ancak yine de isteyebileceğiniz ek uygulamaları ve araçları indirmek için Ubuntu yazılım havuzlarına erişebilirsiniz.

Eski Dizüstü Bilgisayarınız İçin En İyi Linux Dağıtımı :

Linux’u eski bir dizüstü bilgisayara kurmaya odaklanıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli şey vardır.

  • İşlemci gücü
  • Sınırlı RAM
  • Eski aygıtlar , sürücüleri bulmak zor
  • Sınırlı sabit sürücü alanı

Tüm bu nedenlerden dolayı, eski dizüstü bilgisayarlarda Ubuntu’dan kaçınmak isteyebilirsiniz. Ubuntu verimli şekilde yeni dizüstü bilgisayarlarda ve birkaç yaşında olan bilgisayarlarda çalışır. Ancak, eski sistemler için Ubuntu uygun değilidir. Bunun yerine, yukarıda listelenen ve kaynak verimli olan Linux dağıtımlarını tercih edin. Buradaki en iyi seçenekler şunlardır:

  • Manjaro: Sınırlı özelliklere sahip, küçültülmüş işletim sistemi olarak özelleştirilmiştir.
  • Elementary OS: Hafif ve verimli olacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Linux Mint: Eski dizüstü bilgisayar meraklıları arasında favori 🙂

Hangi Linux dağıtımını dizüstü bilgisayarınıza yüklemeniz gerektiğine karar vermeye çalıştığınızda, sizin için neyin önemli olduğuna bağlıdır. Daha fazla macOS hissi veren güzel bir arayüz tercih ederseniz, ilk işletim sistemi istediğinizdir. Kullanımı son derece kolay ancak yine de oldukça işlevsel işletim sistemi arıyorsanız, Manjaro mükemmeldir. Eski dizüstü bilgisayara yüklüyorsanız ve Windows PC’nin görünümüne ve havasına sahip hafif işletim sistemi istiyorsanız, Linux Mint kullanmanın yolu budur.

Gerçekten, dizüstü bilgisayarı kullanma niyetinize ve tercih ettiğiniz kullanıcı arayüzüne bağlıdır. Bu, Linux dağıtımlarının güzelliği, herkese uygun bir lezzet var. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir