Dizüstü Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmanın 7 Yolu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Dizüstü Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmanın 7 Yolu

Dizüstü bilgisayarınız hiçbir zaman benzer fiyatlı bir masaüstünün performansına asla ulaşamayacak. Ancak bu, en son oyunları oynayamayacağınız anlamına gelmez. Aksine, dizüstü bilgisayarınızı oyun için optimize etmeniz gerekir.

Masaüstü bilgisayarlarda donanımı yükseltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları muhtemelen yalnızca belleği ve sabit sürücüyü yükseltme ile değiştirebileceklerini bileceklerdir. Peki, dizüstü bilgisayar performansını artırmak için ne yapabilirsiniz?

1. Bilgisayarınızı Temiz Tutun ;

Dizüstü bilgisayarınızda yalnızca fiziksel bakım ile daha iyi performansın keyfini çıkaracaksınız. Toz ve kir, performans düşmanıdır. Bu toz, hava akımını azaltacak ve çok ısınan bir bilgisayara neden olacaktır. Isı oluştuğunda, işlemci, GPU ve diğer birçok bileşen yavaşlar.

Bununla başa çıkmanın en iyi yolu tozu çıkarmaktır. Açıkçası, bu en basit iş değil. Dizüstü bilgisayarınızı açmanız zor olacak ve açılması kesinlikle garantiyi geçersiz kılar. Çözüm, dikkatli olmak veya teknik servise başvurmaktır.

2. Sürücüleri Güncel Tutun ;

Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarların neredeyse hepsi aynı donanıma sahip, aynı donanıma dayalıdır. Bu, işletim sistemi ne olursa olsun, aygıt sürücülerini güncel tutmak hayati önem taşır.

GPU yönetim yazılımının , Nvidia GeForce veya AMD Gaming Evolved gibi otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlandığından emin olun. Denetleyicinizi ve ses sürücülerinizi de güncel tuttuğunuzdan emin olun.

3. En Son DirectX Sürümünü Kurun ;

Video oyunda grafikleri kolaylaştıran yazılım araçlarından oluşan bir koleksiyon olan DirectX, Windows’ta oyun oynamak için çok önemlidir. 2015 yılında piyasaya sunulan DirectX 12, Windows 10 dizüstü bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olarak bulacağınız en son sürümdür.

Geçerli DirectX versiyonunuzu kontrol etmek için ,  Çalıştır  menüsünü açmak ve dxdiag girmek için  WIN + R tuşlarına basın . DirectX Teşhis Aracının (DXDiag) yüklenmesini bekleyin ve ardından  Render sekmesini açın. Burada, özel grafik kartınızla ilgili bilgileri bulacaksınız. Gelen Sürücüler bölmesinde, aranacak Direct3D DDI . Bu, DirectX’in en son sürümüne göre numaralandırılmalıdır.

Grafik sürücülerinizi güncel tutmanın yanı sıra, ses sürücülerinizin oyun için de uygun olmasını sağlamaya değer. Ses sürücüsü durumunuzu DXDiag’in Ses sekmesinden kontrol edebilirsiniz . Ayrıca Giriş aygıtı sürücülerinin de burada bulunduğunu unutmayın .

4. Grafik Kartını Hızlandırın ;

Belki de yeni başlayanlar için biraz riskli, overclock işlemi grafik kartından ek bir performansa neden olabilir. Hem AMD hem de Nvidia GPU’lar için araçlar mevcut olduğundan, bu konuda çok fazla sorun yaşamamanız gerekir. Başlıca problemler güç ve ısı ile ilgilidir.  overclock daha fazla elektrik harcar, bu nedenle bilgisayarınızın güç ayarlarını uygun şekilde ayarlamanız gerekir.

Genellikle, dizüstü bilgisayarın dahili soğutma sistemi tarafından gerçekleştirilir. Isı alıcıları ve fanları düzenli olarak temizlemelisiniz. Aksi takdirde dizüstü bilgisayarınız otomatik olarak kapanır.

5. Bilgisayarınızın Güç Ayarlarını Ayarlayın ;

Dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda güç yönetimi çok önemlidir. Windows size bazı ayrıntılı güç yönetimi seçenekleri sunar, ancak güçlü oyun deneyimi için dizüstü bilgisayarınızı elektrik prizine takmalısınız.

Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarınızın güç ayarlarına bakmanın zamanı geldi. Windows 10’da, Ayarlar> Sistem> Güç ve uyku> Ek güç ayarları’nı açabilir ve Yüksek performans seçeneğini seçebilirsiniz . Plan ayarlarını değiştir> Daha önce hiçbir şeyi ayarlamadığınızdan emin olmak için Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine tıklamaya değer . Dizüstü bilgisayarınızdan oyun performansını sıkarken, optimum güç ayarlarından daha fazlasını istemezsiniz.

6. Windows 10 Oyun Modunu Etkinleştir ;

Windows 10, ekran kaydı, akış ve Oyun Modu gibi özellikleri içeren Xbox uygulamasıyla donatılmıştır. Dizüstü bilgisayarınızı oyun için optimize etmek, Oyun Modunu etkinleştirmek kadar basit olabilir.

Xbox panelini görüntülemek için WIN + G tuşlarına basın . İstenirse, Evet seçeneğini işaretleyin, kutusudur. Oyun çubuğunda, sağdaki Oyun Modu düğmesini bulun. Oyun Modunu etkinleştirmek için tıklayın. Etkinleştirildiğinde, bu işletim sisteminin oyunu optimum ayarlarla çalıştırmasını sağlayacaktır. Bunu yapmak için, Windows bazı arka plan görevlerini kapatabilir veya askıya alabilir.

7. Doku Ayarlarını Azaltın ;

Son olarak, özellikle belirli bir oyun çalıştırmanız gerekiyorsa, grafik kartı ayarlarınıza bakmaya değer. Burada, oyunlarınızın nasıl görüneceğini belirleyen doku ve gölgelendirici ayrıntıları için ana kontroller bulacaksınız. Dizüstü bilgisayarınızın GPU’sunda mevcut olan bellek burada hangi seçeneklerin mevcut olduğunu sınırlar; Kısacası, yüksek çözünürlüklü dokular RAM’inizi tüketerek kare hızını etkiler.

Ayrıca bireysel oyunlara kendi dokularını ve gölgelendirici tercihlerini burada verebileceğinizi unutmayın. Bu, eski bir oyunun yüksek ayarlarla çalışabilmesi durumunda kullanışlıdır. Bu arada, tek tek oyunların video ayarlarını oynatıldıkları sırada video / ekran ayarları ekranından da ayarlayabileceksiniz. Oyunlar için en uygun video ayarlarını bulmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bu performans kalitesinde bir denge kurduğunuzda, çabaya değeceğini göreceksiniz.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir