Deep Web Nedir? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Deep Web Nedir?

Buz dağının görünmeyen tarafı , internetin arka bahçesine yolculuk yapıyoruz.

İnternet kullanımı günümüzde çok yaygın. Ev ,iş yeri, kafe gibi birçok yerden internete erişim sağlıyoruz. Bizim günlük olarak kullandığımız internet buz dağının görünür kısmı yani %5 ‘ i diyebiliriz. Geri kalan kısımlara kolaylıkla erişim sağlayamayız. Bu kısım buz dağının görünmeyen kısmı yani Deep Web ‘tir.

Bu alana girebilmek için özel tarayıcılar ve VPN kullanmamız gerekiyor. Daima anonim olmamız bizim güvenliğimizi sağlayacaktır. Çünkü Deep Web günlük kullanılan internet sisteminden biraz farklıdır. Kanunlar ve kurallar yoktur. Dünya üzerinde bulunan her insan Deep Web içerisinde bulunur. Yasal olmayan işler yapılmakta. Bunlardan korunmak amaçlı özel tarayıcılar ve VPN kullanırız.

Deep Web ortamı nasıldır ?

Deep Web sitelerinin çoğunun uzantısı “.onion” şeklindedir.

Deep Web ‘te alışveriş yapabilmeniz için marketler bulunur. Marketlere üye olup istediğiniz şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Tıpkı günümüz e-ticaret sistemi gibi ama hiç bir şekilde haklara sahip değilsiniz. Başınıza dolandırıcılık hikayesi gelirse bir bardak su içmek dışında
elinizden bir şey gelmez. Ayrıca alışveriş yapabilmeniz için bitcoin hesabınızın olması gerekir. Marketlerde aklınıza gelebilecek tüm illegal ürünler bulunmakta.( Silah, sahte para, kredi kartları , sahte kimlik ,sahte ehliyet vs.)

Sosyal olarak , forum siteleri bulunmakta. İllegal konularda açılan başlıklar ile ilgili konuşabilir , bilgiler toplayabilirsiniz. Yapılan siber saldırıları anlatan veya bir katilin günlüğü şeklinde blog sayfalar bulunmakta.

Kısacası dünya üzerinde illegal olan her şeyi Deep Web ‘te bulabilirsiniz.

2 Comments

  1. Konuyu başarılı bir şekildr anlatmışsınız teşekkürler. Merak duyduğumda bir konu. Bende bi başlık altında Deep web hakkında yazmayı düşünüyorum bakalım nasip 🙂 Bloğunuzu beğendim , takibe alıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir