Debian vs. Ubuntu : Hangisi daha iyi ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Debian vs. Ubuntu : Hangisi daha iyi ?

Linux’la ilgileniyorsanız, aralarında seçim yapabileceğiniz sonsuz bir dağıtım listesi var. Bununla birlikte, en popüler dağıtımlardan birinin Ubuntu olduğu söyleniyor. Eğer Linux’u duyduysanız, olasılıkları Ubuntu’yu duymuş olmalısınız.

Ubuntu’nun kaynağının Debian dağılıma dayandığını duymuş olabilirsin. Hangisini seçmelisin? Bir tercih meselesi mi, yoksa kolay kullanım , farklı kullanım durumlarına daha mı uygundur?

Başlıca Farklılıklar Nelerdir?

Ubuntu ve Debian büyük ölçüde benzer görünüyorlar. Her ikisi de aynı paket yönetim sistemini kullanır ve çoğunlukla her ikisi için de paketlenmiş yazılım bulabilirsiniz. Ancak, yüzeyin altında, bilinmesi gereken bazı önemli farklılıklar vardır. Ubuntu için mevcut olan tüm yazılımlar, sonraki bölümdeki lisans kısıtlamaları nedeniyle Debian için mevcut değildir. Debian, özgür yazılım konusunda çok daha güçlü duruş sergiliyor. Bu, firmware için de geçerlidir, bu yüzden Ubuntu ile çalışan tüm donanımlar Debian ile çalışmayacaktır.

Ubuntu’da ayrıca genel olarak PPA olarak bilinen Kişisel Paket Arşivleri de mevcuttur. Bunlar, resmi Ubuntu depolarında bulunmayan paketleri kolayca kurmanızı sağlar. Bu, daha geniş yazılım yelpazesini kurmayı Debian’da olduğundan daha kolay hale getirir.

Debian vs. Ubuntu: Dizüstü Bilgisayar Kullanımı ;

Ubuntu dizüstü bilgisayarlarda kullanımı Debian’dan çok daha kolaydır. Yeni dizüstü bilgisayarlardaki donanımın çoğu açık kaynaklı sürücülerden yoksundur, yani ücretli ikili dosyalara başvurmanız gerekir. Ücretli bazı ikili dosyalar Debian ücretsiz olmayan depolarında bulunur, ancak daha geniş bir donanım yelpazesi Ubuntu’da daha kolay desteklenir. Bu, PPA’larda bulunan yazılımla birleştirildiğinde, Ubuntu’da özel yazılımla çalışmaya başlayıp daha kolay çalışacağınız anlamına gelir.

Son olarak, Ubuntu’yu dizüstü bilgisayarda çalıştırmak istiyorsanız, Ubuntu’yu çalıştıran dizüstü bilgisayarı satın alabilirsiniz. Debian ile önceden yüklenmiş dizüstü bilgisayar satılması mümkündür, ancak Ubuntu ile önceden yüklenmiş birçok dizüstü bilgisayar bulacaksınız.

Debian vs. Ubuntu: Masaüstü Kullanımı ;

Masaüstü kullanımı söz konusu olduğunda Debian’ı, dizüstü bilgisayarınızı kullanmaktan daha kolaydır, özellikle donanımınızı dikkatlice seçtiyseniz. Kendi bilgisayarınızı oluşturuyorsanız bu kolaydır. Önceden oluşturulmuş bilgisayarla uğraşıyorsanız, belki daha az. Eski bir bilgisayarınız var mı? Donanımınızın desteklenmesi için iyi bir şans var.

Kuruluma gelince, genellikle Ubuntu ile daha kolay zaman geçirirsiniz. Bu her dizüstü bilgisayar kullanıcısı için mutlaka bir artı değildir. Ubuntu’da konfigürasyon da kolaydır; Debian’ın ne kadar kolay yapılandırılacağı büyük ölçüde masaüstünüze bağlı olacaktır.

Grafik kartlarıyla ilgi problem yaşayabilirsiniz. Nvidia, kartlarının çoğu için iyi performans sağlayacak sürücüler sunar. Bununla birlikte, açık kaynaklı sürücüleri kullanmak istiyorsanız, AMD kartlarını daha iyi kullanabilirsiniz

Debian ve Ubuntu – Diğer Dağılımlar ;

Arch veya Fedora gibi bir dağıtım yerine Debian veya Ubuntu’yu tercih ederseniz ne olur? Her iki dağıtımı kullanmanın en önemli avantajlarından biri, ne kadar popüler olduklarıdır. Bir problemi çözmek için ipucu arıyorsanız, birisi muhtemelen Ubuntu veya Debian’da bu problemle karşılaştı. Diğer dağıtımlar için bu doğru olmayabilir.

Bu popülerlik paketlere gelince de yardımcı oluyor. Çok sayıda yazılım için Debian veya Ubuntu’da çalışan DEB paketlerini bulacaksınız. Diğer dağıtımlar için paketler bulamayabilirsiniz. Bu, Ubuntu için iki kat doğrudur çünkü PPA sistemi bol miktarda paketlenmiş yazılım bulacağınız anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir