Dark Web : Wall Street Market Ele Geçirildi | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Dark Web : Wall Street Market Ele Geçirildi

Tor ağının, rahatsız edici bazı içeriği barındırdığı için bir ünü vardır. Daha sonra, çalınan kredi kartlarında, PayPal hesaplarında, silahlarda, uyuşturucularda ve bazı karanlık köşelerde daha da kötüleşen pazar ağları var. Tor ağında güvenlik açığı var mı? Yoksa görünüşte aşılmaz görünen Tor gizli servislerinin kaldırılmasına yol açan zayıf güvenlik mi?

İşte karanlık ağ pazarlarının sahiplerini nasıl yakaladıklarını ve Tor ağını kullanırken neden daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduklarını inceleyelim 🙂

Dark Web Market Nedir ?

Dark Web pazarı, Tor ağında barındırılan çevrimiçi pazardır. Tor ağı, normal internetin “clearnet” olarak bilinmesi nedeniyle bazen “dark web” olarak adlandırılmaktadır.

Bununla birlikte, “Deep Web” terimi internetin bir başka bölümünü ifade eder. Özellikle, deep web, arama motorunu kullanarak ulaşamayacağınız internet parçalarını ifade eder ancak bildiğimiz kadarıyla internetin büyük bölümünü oluşturur. Veritabanları, dergiler, web posta hesapları, çevrimiçi bankacılık portalları ve katkısız ödeme hizmetleri deep web ‘in başlıca örnekleridir.

Karanlık pazarlara geri dönelim.

Dark web pazarları, kullanıcıların hemen hemen her şeyi satın almalarını ve satmalarını sağlama konusunda ünlüdür. Dark web piyasası işletmecileri, hizmetlerini yürütmek için Tor ağının anonimliğini kullanırken, satıcılar ve “müşteriler” gizliliklerini korumak için Tor’a güvenebilirler.

Dünya çapındaki otoriteler, her türden malları satan isimsiz çevrimiçi pazarlardan daha az korkmaktadır. Ancak eğer Tor ağı, dark web pazar operatörlerini, satıcılarını ve satıcılarını koruyorsa, yetkililer onları ele geçirmeyi nasıl düşünmeye başladı?

DarkWeb Pazarını Nasıl Yetkilendirdi ?

Mayıs 2019’un başlarında, Alman hükumeti, Tor ağındaki en büyük darknet pazarlarından birinin alınmasında başarılı oldular. Wall Street Market (WSM), yavaş yavaş en popüler darknet pazarlarından biri olmak için sıralamayı yükseltti. Devralmaya öncülük eden Europol’e göre Wall Street Market’in 1.15 milyondan fazla kullanıcısı ve uyuşturucu, kötü amaçlı yazılım ve diğer yasadışı gereçler için 5.400’den fazla satıcısı vardı.

Operatörler her yıl hem kripto para birimi hem milyonlarca dolar kazanıyorlardı ve ayrıca süper araba, villa ve benzeri gibi abartılı alımlar yapıyorlardı. Peki Europol’ün “Dark Web Ekibi” ve Alman polisi Wall Street Market’i ele geçirmek için nasıl birleşti?

WSM Administrator #1: Kararsız VPN ;

Wall Street Market yöneticisi Tibo Lousee, WSM’ye “öncelikle iki VPN servis sağlayıcısının kullanımıyla” erişiyordu. Lousee, VPN bağlantılarından birinin durduğunu, WSM altyapısını kullanmaya devam ettiğini ve her zaman olduğu gibi arka ucunu fark etmedi. Yöneticinin VPN’i artık bağlantıyı güvenceye almadığından, yöneticinin erişimi devam ediyor ve sonuçta gerçek IP adreslerini gösteriyor.

Şimdi, yetkililer gidip IP adresine bağlı konumun kapısını vuramazlardı. Bunun nedeni, IP adresinin önceden ödenmiş USB internet donanım kilidine bağlı olmasıdır. Dongle anlaşılır şekilde sahte isme kayıtlıydı. BKA, belirli USB donanım kilidini izlemek için Kuzey Ren-Vestfalya’daki bir eve, Hollanda ile olan Alman sınırından çok uzak olmayan birkaç gözetleme tekniği kullandı.

WSM Administrator #2: VPN Meta Verileri ;

Tutuklanan ikinci WSM yöneticisi de VPN ile ilgili sorunlar yaşadı. Jonathan Kalla’nın VPN’i başarısız olmadı, ancak Alman hükumeti kullanabileceği meta veriler, evlerine atanmış IP adresini, annesinin adını kullanarak kayıtlı VPN hesabıyla ilişkilendirme sağladı.

WSM Administrator #3: Sızan Kimlik ;

WSM yöneticisi Klaus-Martin Frost, kimliğini VPN sorunu ile açıklamadı. Aksine, kriptografik paralı hesaplarını çapraz kirletti. Kripto para hesapları, birden fazla dark web pazarındaki mesajları imzalamak ve şifrelemek için kullanılan kriptografik PGP anahtarları ve işlem geçmişi arasındaki bağlantılar çok fazladır. Son derece eğitimli siber görev gücüne sahip olan ABD Posta Muayene Servisi, Bitcoin hesaplarını ve kripto para birimi işlemlerini de Frost ile ilişkilendirmeye başlamıştı.

Bu yöntemler ile Wall Street Market Alman hükumeti tarafından ele geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir