Dark Web Hikayelerinin Ardındaki Gerçekler. | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Dark Web Hikayelerinin Ardındaki Gerçekler.

Dark web hakkında ne biliyorsun? Yanlış anlaşılan teknolojiler gibi, pozitif ve negatif söylentiler , efsaneler Dark web’i abartıyor. Çoğu söylenti ve efsane gibi, masallarda da gerçeğin ipucu var. Ama Dark web efsanesi nedir ve gerçek nedir? İşte birkaç dark web efsanesi ve hikayelerinin ardındaki gerçekler.

1. Sadece Kötü Adamlar Dark Web Kullanıyor

Dark web sadece kötü mallar ve rahatsız edici içerik arayanların bulunduğu yerdir , değil mi? Yanlış.

Dark web için birçok kullanım var. Suçlular varken, gizlilik savunucuları, siyasi muhalifler ve diğer birçok kullanıcı da var.

2. Tüm Siber Suçlar, Dark Web Üzerinde Gerçekleşiyor

Tüm siber suçlar Dark Web ‘te gerçekleşiyor, değil mi? Yine yanlış.

Siber suçun büyük bir kısmı, internete bağlı dünyanın çoğunun bir araya geldiği yer olan clearnet’te gerçekleşiyor. Dark web, siber suçluların bilgi toplamak ve alışverişinde bulunmak için kullanışlı bir yerdir. Yeraltı saldırı forumları, darknet pazarları ve diğer benzeri hizmetler var. Ancak meselenin basit gerçeği, Dark Web ‘den ziyade , siber suçlara maruz kalma olasılığınız daha yüksek.

3. Dark Web Çok Büyük

İnternet katmanlarını göstermek için kullanılan yaygın görüntü buz dağıdır. İşte daha önce hazırladığım görüntü :

Sorun göreceli boyutların doğru olmadığı, internetin görüntüye göre temiz katmanlarda çalışmadığı gerçeğidir. Clearnet milyarlarca web sitesinden oluşur. İkinci aşama olan Deep Web, normal arama motoru kullanarak arama yapamayacağınız internet. Bu, akademik veritabanları, bankacılık portalları, şirket içi ağlar, web posta hesapları ve Google aramasının göstermeyeceği diğer verilerdir.

Clearnet’e kıyasla, dark web anlaşılmaz derecede küçük. Dark Web ‘in büyüklüğüne ilişkin tahminler yaklaşık 250.000 ila 400.000 alan arasındadır. Tor ağında, bu sitelerin on binlerce fidye notu ve diğer kötü amaçlı yazılım barındırır. Birçok fidye yazılımı çeşitleri, kurbanları, bitcoin veya monero gibi takip edilemeyen kripto para birimleri kullanarak fidye ödemeleri için Dark Web’e gönderir.

4. Karanlık Ağ Sadece Teknoloji Uzmanları İçin

Dark Web algısı, gizli ve herkesten uzak olduğudur. Oysa gerçek şu ki, Dark Web’e, herkesin indirebileceği ve kullanmaya başlayabileceği Tor Tarayıcı’yı kullanarak erişebilirsiniz.

Tor Tarayıcı, önemli güvenlik ve gizlilik uzantısına sahip, değiştirilmiş Mozilla Firefox tarayıcısıdır. Dark Web ‘e erişmenin en kolay ve en güvenli yöntemlerinden biri olmaya devam etmektedir.

5. Karanlık Ağa Erişmek Yasadışı

Dark Web’in kendisi yasa dışı değil.

Ancak, karanlık web siteleri, servisleri ve kullanıcıları güvende tutmak için güçlü şifreleme kullanır. Bazı ülkelerde, güçlü şifreleme kullanmak yasaktır. Dark web ‘e şifreleme kullanmadan erişemediğiniz için, bu yetki alanlarındaki yasaları ihlal edeceksiniz.

Örneğin, Çin’de güçlü şifreleme kullanımı yasaktır. Bu nedenle, Tor Browser ve Tor ağını kullanmak suç teşkil eder. Çin hükümeti, gizliliğinizi artırmak için kullanabileceğiniz başka şifreleme yöntemi olan Sanal Özel Ağların (VPN’ler) kullanımını da yasaklamaktadır. Rusya, Belarus, Türkiye, Irak, Kuzey Kore ve daha pek çok ülkede yaşayan vatandaşların benzer sorunları var.

Cevabın ikinci kısmı, Dark Web ‘de bulabileceğiniz bazı zararlı içerik ve materyallerle ilgilidir. Dark Web kullanımı kolay bir kural vardır: yaşadığınız yerde yasadışıysa, ağ üzerinde hala yasa dışıdır. Etkinliği gizlemek için şifreleme kullanmak onu yasallaştırmaz.

6. Dark Web Tamamen Güvenlidir

Başka bir yaygın dark web efsanesi de güvenliğinizi gözetir. Dark web, güvenlik ve gizliliğinizi önemli ölçüde artırmak için şifreleme ve komut dosyası engelleme uzantıları kullanır. Ancak bu, uzun süreliğine değil, tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez.


4 Comments

  1. Elinize sağlık seriler halinde bu yazınızı çok beğendim. İnsanlara DArk Web öyle bir anlatılıyor ki gören internetin dipsiz karanlık kuyusu sanacak. Halbuki planlayıp yayınlamadığımız yazı bile Dark Web içeriği sayılıyor 🙂

    1. Aslında Dark Web insanların söylemleri ile yanlış tanımlanıyor. Dark Web hakkında yanlış bilinen birçok konu var. Çeşitli söylentilere maruz kaldım ve Dark Web konusuna açıklık getirmek istedim 🙂

  2. sevgili @admin yazilarinizla forumumuzdaki arkadas araciligiyla tanistim ve gercekten eksik-hatali bilinen konulara parmak basmissiniz. guzel yazilarinizin devami dilegiyle.

    saygılarımla

    1. Öncelikle aramıza hoş geldiniz 🙂 Bu tarz konuları yazılarımda ele alıyorum , takipte kalmanız dileğiyle. Saygı ve sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir