C Programlama : Başlarken Öğrenmeniz Gerekenler | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

C Programlama : Başlarken Öğrenmeniz Gerekenler

Programlamayı duyduysanız, C ‘yi bilirsiniz. Etrafınızdaki en eski kodlama dillerinden biridir. C yeni başlayanlar için zor bir dildir. Dili öğrenmenin birçok iyi nedeni var, ancak başlangıçta akılda tutulması gereken birkaç ipucu var. C, düşük seviyeli prosedürel programlama dilidir. C, bilgisayarınızın çalıştığı makine koduna çok daha yakın. İnanılmaz derecede hızlı, ancak kullanması zordur.

  • Hemen hemen her bilgisayar işletim sistemi C ile yazılmıştır.
  • Çoğu akıllı telefon ve tablet C tabanlı işletim sistemine sahiptir.
  • C ++, Objective C ve C # hepsi doğrudan C’nin üzerine kurulur ve Python da yazılmıştır.

Temel Değişken Türleri ;

Veri farklı tiplerde gelir. Ne tür verilerle çalıştığınızı bilmeniz önemlidir, çünkü bunlar karışması kolay olabilir. Örnek, 5 sayısının tam sayı (5 sayısında olduğu gibi) yanı sıra karakter (yazılı karakter 5) olabileceğini bilmektir.

Şimdi karışıklık yok, değişken sayısına 5 tamsayı değeri atandı. İstediğiniz şekilde çalışabilmesi için C’ye hangi tiplerden bekleneceği söylenmesi gerekiyor. Veri türleri ve değişkenlere nasıl atandıkları önemlidir. Verinin nasıl doğru tipte verileceğinin bilinmesi, tüm programlamada önemli beceridir, ancak C de önemlidir.

Operatörler ;

C öğrendiğiniz ilk dil ise, muhtemelen operatörleri ilk kez öğreneceksiniz. Operatörler, derleyiciye görev gerçekleştirmesini söyleyen sembollerdir. Belki de en basit örnek + işlecidir.

Tüm operatörler bu kadar basit değil. C, diğerleri arasında aritmetik, atama ve mantık için birçok operatör kullanır. Bu operatörlerin her birinin ne yaptığını bilmek, çekirdek programlama kavramlarını daha hızlı toplamanıza yardımcı olacaktır.

Standart Kütüphaneler ;

C düşük seviye olabilir, ancak program oluşturmaya yardımcı olacak kütüphaneleri var. Kütüphanede matematiksel işlemler, para birimi simgeleri gibi çeşitli değişken türleri ve makrolar tanımlanmıştır. C programlama da 15 standart kütüphane vardır. Kütüphaneleri kodunuza ekleyerek kullanabilirsiniz. Bu örneği ele alalım:

C dili öğrenmek oldukça zor gibi gözükse de disiplinli bir çalışma ile çok iyi bir şekilde öğrenilebilir. Bu yazımda C dili hakkında başlangıç seviyesinde bilinmesi gereken ipuçlarından bahsettim. Umarım yararlı olmuştur. Keyifli okumalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir