Büyük boyutlu dosya aktarımı nasıl yapılır ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Büyük boyutlu dosya gönderimi nasıl yapılır ?

İnternet, bilgi almak ve başkalarıyla iletişim kurmak amacıyla mevcuttur. Günümüzde arama motorları sayesinde bilgi almak oldukça kolay . Başkalarıyla iletişim kurmak, sosyal platformlar aracılığı ile oldukça kolaydır. Ancak, belge ve dosya göndermek istediğimizde bir takım sorunlar ortaya çıkıyor. Daha küçük dosyalar için sohbeti ve e-postaları kullanıyoruz. Ancak, internette büyük dosyalar göndermek istediğimizde sınırlı seçenekler var. Bu yazımda, büyük boyutlu dosyaları göndermek için mevcut çeşitli seçenekleri inceliyorum. Keyifli okumalar.

E-posta Üzerinden Dosya Gönderme

Çoğu e-posta hizmeti, ek olarak tek bir e-postada 25MB’ye kadar dosya boyutu göndermenize olanak tanır. Örneğin, Gmail maksimum dosya boyutunu 25 MB ile sınırlarken, Microsoft Outlook ve Apple’ın iCloud e-posta sınırı 20 MB’dir.  E-postaların ücretsiz depolama alanı olmasına rağmen, tek seferde büyük dosya gönderemezsiniz. Ayrıca, sıkıştırılmış dosyaları eklemek için çeşitli diğer e-posta sunucuları tarafından belirlenen genel standart 10MB sınırına kadardır.  Ayrıca, e-posta boyutunuz alıcı e-posta kapasitesini aşarsa, e-posta teslim edilmeyecektir. Basitçe söylemek gerekirse, sıkıştırılmış olsa bile büyük dosyalar göndermek için e-postalara güvenemezsiniz.

OneDrive ve iCloud Dosya Paylaşımı

Microsoft, Office paketi satın alındığında 1 TB boyutunda ücretsiz OneDrive bulut depolama alanı sunuyor. Benzer şekilde, Apple’ın iCloud’u ile 5 GB ücretsiz depolama alanı alabilir ve 2 TB’a kadar depolama alanı satın alabilirsiniz. Birçok kullanıcı, dosya paylaşım seçenekleri olarak OneDrive ve iCloud’u karıştırır. Bu bulut depolama platformlarının amacı, kendi verilerinizi bulutta depolamak ve tek oturum açma ile tüm cihazınıza erişim sağlamaktır. Ayrıca, aynı depolama alanını aile üyelerinizle paylaşmak için aile paylaşım seçenekleri de mevcuttur.Aile paylaşım seçeneğini, hesabınıza erişimi olmayan başka herhangi bir kişiyle değil, yalnızca aile üyenizle daha büyük dosyaları paylaşmak için kullanabilirsiniz.

25MB Üstü Dosyaları Nasıl Gönderebilirim?

Şimdi gelelim asıl soruya. Veri kalitesinden ödün vermeden büyük bir dosyayı internet üzerinden nasıl gönderebiliriz?  Neyse ki, birden fazla ücretsiz, hızlı ve basit seçenek mevcut. Dosya aktarım hizmetlerini veya dosya aktarım istemcilerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak, alıcı sayısına, içeriğin gizliliğine, gönderdiğiniz konuma ve dosya boyutuna bağlı olarak bunların tümü geçerli değildir. Ayrıca, gönderilen dosyalar belirli bir süre boyunca indirilebilir ve bu sürenin sonunda dosyalar silinir. 

İşte büyük dosyalarınızı gönderebileceğiniz en iyi web siteleri. Gelin birlikte inceleyelim.

1. WeTransfer

WeTransfer , 2 GB’a kadar ücretsiz ve ücretli seçenekle 20 GB’a kadar dosya gönderme hizmeti sunar.  WeTransfer’ı açın ve şartları kabul edin. Dosyaları yüklemek için “Dosyalarınızı ekleyin” düğmesini tıklayın. İndirme bağlantısını göndermek için e-postanızı ve alıcının e-postasını girin. Alıcı, WeTransfer sunucusunda indirme bağlantısını içeren bir e-posta alacaktır. Alternatif olarak, e-postanızı girebilir ve ayrı olarak göndermek için indirme bağlantısını kopyalayabilirsiniz.  Dosya, ücretsiz sürüm için bir hafta boyunca veya premium kullanıcılar için sonsuza kadar indirilebilir. Premium sürüm, indirmeleri izlemenize, dosya aktarımlarını yönetmenize, dosyayı şifrelemenize ve dosyanın indirilebilir olması için ihtiyacınız olan süreye izin verir.

2. Google Drive

Google Drive , GSuite Essentials seçeneği kapsamında kişisel ve kurumsal kullanım için uygundur. Google Drive’ı kullanmak ve ücretsiz 15 GB depolama seçeneğine erişmek için kaydolmanız gerekir. Dosyanızı kolayca arayabilir, bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşabilir, tüm cihazlardan dosyalara erişebilir ve dosyaları klasörler halinde gruplayabilirsiniz. GSuite Enterprise seçeneği, çevrimdışı dosya erişimini ve toplantı kaydını sorunsuz bir şekilde destekler.

Google Drive, 100 dosya biçimine kadar desteğiyle dosyalarınız için kalıcı depolama alanı sunar. Ayrıca, paylaşılabilir bağlantı aracılığıyla hesabı olmayan kullanıcılarla dosya paylaşabilirsiniz. Bulut uygulamalarıyla entegrasyonu, dosya biçimini değiştirmeden çevrimiçi görüntülemeyi ve düzenlemeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, paylaşılan dosyalar şifrelenmez, ancak genel olarak dikkate alınması gereken mükemmel bir seçenektir.


Not : Yukarıda paylaşmış olduğum WeTransfer ve Google Drive benim en çok kullandığım bulut depolama ve dosya paylaşım sistemleridir. Dosya gönderimi için sahip olduğunuz internet hızı da önemlidir. Siz büyük boyutlu dosyalarınızı hangi sistemle gönderiyorsunuz ? Kullandığınız bulut depolama var mı ? Yorum yaparak konu ile ilgili fikirlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir