Bulut Teknoloji | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Bulut Teknoloji

Bulut Teknoloji hakkında neler düşünüyoruz? Bulut teknoloji değerlendirmesi yapıyoruz.

Günlük hayatta bilgisayar ve mobil ortamda birçok kez verilerimiz ile etkileşim halindeyiz. Veriler depolama birimleri tarafından saklanır ve kullanıcı istediği zaman etkileşime geçebilir. Fakat veri boyutu çok yüksek olan verileri depolamak oldukça zahmetlidir. Çok fazla yer kaplarlar ve erişim problemi yaşanabilir.

Harici diskler ve çeşitli depolama birimleri çözüm gibi görülse de aslında çözüm değildir. Harici diskte depoladığımız veriye istediğimiz zaman , istediğimiz konumdan erişim sağlayamayız. Bu koşulları sağlayabilmek için harici diskin yanımızda olması gerekir. Ayrıca harici disk satın almak maliyetli olabileceği gibi hassas cihazlardır. Ufak kazalarda tüm verilerimiz kaybolabilir.

Verilerimize, internet bağlı tüm cihazlardan erişebileceğimiz , hiç bir kurulum gerekmeyen web arayüzlü oldukça kullanışlı depolama alanları mevcut. Bu depolama alanlarının tümüne Bulut Teknoloji denilmektedir.

Bulut Teknoloji sayesinde büyük veri depolama sorunu kalkmış ve işletmeler maliyet açısından karlı olmuştur. Milyonlarca depolama diskleri ve büyük depolama sunucuları yerlerini bulut teknolojiye bırakmakta.

Kişisel olarak internete bağlı olan her cihazdan tüm verilerimize istediğimiz zaman , istediğimiz konumdan ulaşabiliyoruz. Zaman ve depolama alanlarından tasarruf etmiş oluyoruz. Kullandığınız cihaz teknik problemler yaşasa bile verileriniz hiç bir zaman kaybolmuyor.

Bulut Teknoloji Sistemi Nasıl Çalışır ?

Tıpkı elinizdeki depolama birimi gibi düşünebilirsiniz. Bu depolama alanlarının milyonlarca depolama sunucuları şeklinde olduğunu düşünün. Siz verilerinizi yüklüyorsunuz ve verileriniz depolama sunucularında saklanıyor. Web arayüzünden verilere ulaşabiliyorsunuz. Bulut teknolojinin temel mantığı bu şekildedir.

Sizlere tavsiye edebileceğim Bulut Teknoloji hizmeti veren firmaları listeledim .

  • iCloud
  • Google Drive
  • SkyDrive
  • Dropbox
  • Yandex.Disk

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir