BitLocker : Verileriniz güvende mi ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

BitLocker : Verileriniz güvende mi ?

Çevrimiçi suç faaliyetlerinin artmasıyla birlikte, çoğu insan hassas verilerini genel olarak kişisel bilgisayarda tutmayı tercih ediyor. Bu sayede bilgisayarlarını güvende tutabilir ve PC’ye kaydedilen bilgilere yetkisiz erişimi önleyebilir. Bununla birlikte, cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda ne olur? Hassas verileriniz hala yanlış ellere geçebilir. Hassas verilerinizi güvende tutmak için hala ek veri koruma önlemlerine ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Windows 10’da ki verileri korumanın en etkili yollarından biri, sabit sürücünüzü BitLocker ile şifrelemek. Veri şifreleme, kullanıcı doğru şifreleme anahtarına veya şifresine sahip olmadığı sürece, sabit sürücüdeki verilerinizi okunamaz hale getirir.

BitLocker Nedir ?

BitLocker, Microsoft’un Windows 10 Pro ve Enterprise sürümlerine entegre edilmiş disk şifreleme ve güvenlik aracıdır. Program, Windows 10 kullanıcılarının sürücü içeriğini kötü amaçlı çevrimdışı saldırılara karşı korumak için tüm bilgisayar sabit diskini veya çıkarılabilir depolama diskini şifrelemesini sağlar. Windows BitLocker, AES algoritmasını 256 veya 128 bit anahtarla kullanır ve diskinizdeki tüm içeriği şifreler.

Disk şifreleme, yetkisiz kullanıcıların cihaz çalınması veya kaybolması durumunda verileri okumasını, çıkarmasını, değiştirmesini veya almasını önler. Verilere erişmek ve şifresini çözmek için kullanıcının doğru kurtarma anahtarını kullanması gerekir. PC’niz Windows 10’da çalışıyorsa, gizli verilerinizin güvenliğini artırmak için BitLocker’ı kullanabilirsiniz. Ancak, aşağıdaki gereksinimleri ve sınırlamaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

BitLocker ile şifreleme yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

  • BitLocker, Windows 10 Enterprise ve Pro sürümlerinde bulunur, bu nedenle Home sürümü kullanıcıları için kullanışlı olmayabilir.
  • NTFS dosya sistemi formatına sahip en az iki bölümden oluşan bir sabit disk.
  • BitLocker disk şifrelemesi zaman alabilir, bu nedenle PC’niz bir güç kaynağına bağlanmalı ve herhangi bir kesinti olmamalıdır.

Sonuç ;

BitLocker, gizli verilerinizi yetkisiz erişime karşı korumaya yardımcı olan çok kullanışlı bir güvenlik aracıdır. Windows 10’da PC biriminin tamamını veya çıkarılabilir diski şifreleyebilirsiniz.

14 Comments

    1. Saldırı olabilir ama bilgisayarınızı çıldırabilir veya kaybedebilirsiniz. Her ihtimali göz önünde bulundurup gerekli önlemi almamız gerekiyor. Bu konuda kendi kullandığım ve memnun kaldığım BitLocker uygulaması ile sizleri tanıştırmak istedim 🙂

  1. Bitlocker niye ise bende hiç de güven yaratmıyor. Çevremde de internette de hiç de kullanıp da şu faydasını gördüm diyen de görmedim. Yaıznız için teşekkürler 😀

  2. Veri güvenliği için Bitlocker aracını kurup deneyeceğim. Umarım faydalı olur. Paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir