Bilgisayarınız için En İyi 6 Soğutma Sistemi | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Bilgisayarınız için En İyi 6 Soğutma Sistemi

Kendi bilgisayarınızı oluşturuyorsanız veya mevcut makinenizi yükseltmeyi düşünüyorsanız, gözden kaçırmamanız gereken bileşen soğutma sistemidir. Çoğu işlemci, satın aldığınızda stok soğutucusu ile geliyor. Ancak bunlar mükemmel performans göstermiyor ve çok gürültülü olabiliyor.

İşlemcinizin sıcaklıklarını ve gürültü seviyelerini düşük tutmak için ekstra soğutma sistemi kullanabilirsiniz. Bu yazımda bilgisayarınız için en iyi soğutucuları inceliyorum. Keyifli okumalar 🙂

Hava Soğutucuları ;

Hava soğutucusu, ısıyı işlemciden uzaklaştırmak için ısı emiciden ve bu ısıyı dağıtmak için bir veya daha fazla fandan oluşur. Stok soğutucusu ile aynı prensiptir ancak daha iyi ısı dağılımı için genellikle daha büyüktür. Performansı uygun bir fiyata yükseltmek isteyen çoğu kullanıcı için, hava soğutucular idealdir.

1. Cooler Master Hyper 212 Evo :

Hyper 212 Evo, yüksek performans ve uygun fiyat nedeniyle birçok bilgisayar kullanıcısının favorisidir. 4,6 x 2,0 x 6,3 inç soğutucuya ısı taşımak için dört ısı borusuna sahiptir. Aynı zamanda birçok modern Intel ve AMD işlemcisiyle de uyumludur. Hyper 12 Evo, çoğu kullanıcı için yeterli olan bir fan ile birlikte gelir. Yine de, daha fazla soğutmaya ihtiyaç duyarsanız, ikinci bir 120 mm fan eklemek için seçenek var.

2. Noctua NH-D15 ;

Noctua NH-D15, özellikle overclock sırasında ciddi soğutma performansı almak isteyenler için ideal. Soğutucunun altı ısı borusu ve iki kanatçığı arasına sıkıştırılmış iki fanı vardır. Fanlar maksimum hava akışı için 140mm’dir ve daha sessiz çalışma için düşük hızlarda çalıştırılabilir.

Bu soğutucunun temiz özelliği, girintili alt yüzgeçlerdir. Bunlar, soğutucunun alt tarafında kesme etkisi yaratır. Bu, soğutucu çok büyük olsa da, altındaki daha uzun bellek çubuklarına yetecek kadar boşluğun olduğu anlamına gelir. Soğutucu çoğu Intel ve AMD yongasını destekliyor ve kullanımı kolay montaj kiti ile birlikte geliyor.

3. be quiet! Dark Rock 4 ;

Sessizlik önceliğiniz ise, tercihiniz Dark Rock 4 olmalıdır. 135mm fan, maksimum hızda bile 22dB’nin altında kalır. Soğutma gereksinimlerini minimum gürültüyle karşılamak için, soğutucunun altı bakır ısı borusu ve özel olarak şekillendirilmiş soğutma kanatçıkları vardır. İşlemcinizi daha serin tutmak için başka 120mm fan ekleme seçeneği de var. Diğerleri gibi çoğu Intel ve AMD işlemcisiyle de uyumludur.

All-in-One Su Soğutucuları ;

Üst düzey performans arayanlar için hava soğutucularına alternatif, All-in-One sıvı soğutucudur. Özel su soğutma kurulumundan farklı olarak, All-in-One soğutucular aslında tak ve çalıştır özelliklidir. İşlemciye ve radyatöre yapıştırılmış bloktan dolanan kapalı bir sıvı döngüsünden oluşurlar. Sıvı, işlemciden fanların dağıtdığı radyatöre ısı taşır. All-in-One soğutucular, temelde bakım gerektirmez ve size özel su soğutma kurulumunun zorlukları olmadan yüksek performanslı soğutma avantajları sunar.

4. Corsair H150i :

Corsair H150i, sağlam performans isteyenlerin favorisi. Soğutucu, sırasıyla bir, iki veya üç düşük gürültülü fan ile donatılmış 240mm, 280mm ve 360mm boyutlarında gelir. Fanlar mükemmel hava akımı sağlar ve tam hızda bile 20dB’nin ötesine geçmez. Daha sessiz çalışma için sıcaklıklar düşük olduğunda fanları tamamen kapatma seçeneği vardır.

Soğutucunun performansı Corsair’in yazılımı ile özelleştirilebilir. Fan ve pompa hızlarını değiştirebilir , hem CPU’nuzu hem de soğutucu sıcaklığınızı izleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın renk şemasını eşleştirmek istiyorsanız, blok için bazı RBG aydınlatma seçenekleri de bulunmaktadır.

Soğutucu, çoğu modern Intel ve AMD işlemciyle uyumludur ve tüpler, soğutucuyu çoğu orta kule ve tam kule kasalarına rahatça sığacak kadar uzundur.

5. NZXT Kraken X62 :

Performans ve estetiğin peşindeyseniz, NZXT Kraken X62, pazardaki en güzel All-in-One soğutucudur. CPU bloğu, seçtiğiniz renkte büyüleyici dönen desen gösteren sonsuzluk aynası tasarımına sahiptir. NZXT’nin Cam yazılımıyla kontrol edilebilecek birçok aydınlatma modu vardır ve mükemmel renk eşleşmesi için NZXT logosunun rengini kişiselleştirebilirsiniz.

Kraken X62, 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm ve 360 mm değişken seçenekleriyle çeşitli boyutlarda gelir. Sessiz fakat güçlü pompaya sahiptir , yazılımla hem pompayı hem de fanları ayarlayabilirsiniz. Boru, uzun süre dayanması için güçlendirilir , fanlar da sessizce çalışır. Çoğu Intel ve AMD yonga ile uyumludur, bu soğutmadan ödün vermeden çarpıcı estetik sunan All-in-One aygıt isteyen kullanıcılar için ideal seçimdir.

6. Alphacool Eisbaer :

Alphacool Eisbaer, pazardaki en iyi All-in-One soğutma çözümlerinden biridir. Şirket, özel su soğutmalı inşaatlar için göze çarpan markalardan biridir. All-in-One aygıtların aksine, yeniden doldurulabilir, yükseltilebilir ve yeniden yapılandırılabilir şekilde tasarlanmıştır. Bu özellik, soğutmanız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, ancak henüz özel su soğutmasına dalmak için hazır değilseniz, harika bir basamak yapar.

Radyatör, tipik olarak All-in-One radyatörlerde kullanılan alüminyum yerine saf bakırdır. Bu, daha iyi soğutma performansı sağlar , döngünün içindeki metalleri karıştırma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Soğutucu ile birlikte gelen fanlar sessiz! Sıcaklığın düşük tutulması için bol miktarda hava taşıyan popüler Air Wings 2. Entegre pompa, performansı yazılımla kontrol edilebilecek olan Alphacool DC-LT Seramik Ultra Düşük Gürültüdür.

120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm ve 420mm varyantlarında geliyor. Bu nedenle, hemen hemen her kullanım durumu için doğru boyutu bulabilirsiniz. Ayrıca çoğu Intel ve AMD işlemcisiyle uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir