Bilgisayar sürücüleri ne iş yapar ? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Bilgisayar sürücüleri ne iş yapar ?

Sürücüler, donanım sürücüleri veya aygıt sürücüleri terimleri bilgi işlem ortamında çok yaygındır. Basitçe söylemek gerekirse, sürücü işletim sistemleri (işletim sistemi) veya uygulamalar ile bilgisayarın dahili veya bağlı donanımı arasında iletişimi sağlayan bir bilgisayar programıdır. İşletim sisteminin yazıcılar, ekranlar, ses kartları ve bilgisayara bağlı diğer harici aygıtlar gibi donanım bileşenlerini başlatmasını, kullanmasını ve kontrol etmesini sağlar. Başka bir deyişle, aygıt sürücüleri, aygıtlar, uygulamalar veya aygıtları kullanan işletim sistemleri arasında çevirmen görevi görür.

Aygıt Sürücüleri Neden Önemli?

Sürücüler, bilgisayar sisteminizin belirli bir görevi gerçekleştirmek için bilgisayara bağlı aygıtları iletişim kurmasına ve kullanmasına olanak tanır. Örneğin, bir belgeyi yazdırmak, bir ses dosyasını dinlemek, videoları izlemek ve diğer işlemler arasında fotoğraf çekmek için. Bu, kurulu belirli bir donanıma uygun sürücüler olmadan, donanım bileşeninin doğru çalışmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, cihaza genel komutlar kullanarak erişen bazı yazılım bileşenleri, aygıt sürücülerinin bu komutları belirli bir cihazın anlayabileceği bir dile çevirmesini gerektirir.

Windows 10’da Sürücü Bulma ve Kurma

Windows 10 PC için, aygıt sürücüleri işletim sisteminin yerleşik bileşenleri olarak yüklenir. Yeni bir cihaz bağladığınızda, sistem donanımı tanımlar, sürücülerini kendi kütüphanesinden arar ve ardından sürücüleri otomatik olarak yükler. Donanım için eşleşen bir sürücü yoksa, Windows sürücüleri çevrimiçi olarak arayabilir ve otomatik olarak yükleyebilir.

Başka bir seçenek de sürücüleri bir sürücü CD’sinden (donanımla birlikte verilir) elle yüklemek veya bilgisayarınıza indirip yükleyebilirsiniz.

Sonuç Olarak ;Sürücüler, sistemle donanım arasında iletişimi kolaylaştırdığı için bilgisayar sisteminizin önemli bir bölümünü oluşturur. Doğru sürücüler kurulmamışsa, PC’nize takılı bir cihaza erişiminiz olmayabilir veya kullanamazsınız. Bu nedenle, donanım arızasını önlemek için aygıt sürücülerinin güncel ve doğru çalışmasını sağlamak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir