Bilgisayar neden yavaşlar? | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Bilgisayar neden yavaşlar?

Bilgisayarlar belirli bir kullanımdan sonra yavaşlamaktadır. Aslında bunun sebebi neye bağlıdır?

Bilgisayarı belli bir zaman kullandığınızda ilk aldığınız zaman ki hızından daha yavaş çalıştığını fark edersiniz. Bu durum bilgisayar kaynaklı değil kullanıcı kaynaklıdır. Bilgisayar var olan özelliklerini kaybetmez. Kullanıcılar bilgisayarlara aşırı iş yüklerler. Bu sayede bilgisayar haddinden fazla yüklü işleri yerine getirebilmek için yavaş çalışır.Başlıca sebepleri ele alacak olursak ;

Fazla program yüklemek ;

Yeni bilgisayar alan kullanıcılar , fazla program yüklüyorlar. Programlar bilgisayar açıldığı zaman kullanıcının görmeyeceği şekilde arka planda çalışırlar. Bu yüzden bilgisayar açılışları ve genel anlamda yavaşlama oluşur. Kullanmadığınız programları kaldırın. Arka planda çalışan programları kontrol etmek için Denetim Masası > Görev Yöneticisi > Başlangıç sekmesini seçerek istediğiniz programın arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bilgisayarı kapatmamak ;

Bilgisayarı hiç kapatmayıp sadece belirli zamanlarda uyku modunda bırakmak bilgisayarın hızını etkiler . Yeniden başlatarak RAM’i boşaltmış, bellek sızıntılarını atlatmış ve Windows’un güncellemeleri yüklemesine izin vermiş olacaksınız. Bilgisayarınızı her gün yatmadan önce kapatmanızı öneririm. Böylece bilgisayarınız sadece hızlı çalışmakla kalmayacak, elektrikten de tasarruf edeceksiniz.

Zararlı dosya indirmek;

Bilgisayarınıza giren zararlılar, onun yavaşlamasının bir numaralı sorumlusu olabilir. Bu tür yazılımlar bazen ücretsiz programlarla gelebildiği için yükleme sırasında adımları dikkatsizce ve hızla geçmeniz, yavaşlamalara kapı açmanız demek. Program geliştiricileri, kullanıcıların yükleme sırasında her şeye “evet” cevabını verdiğini biliyorlar. Ücretsiz yazılımlar, bunu bildiği için kurulum ekranına ek yazılımlar sıkıştırıp, bunları size farkında olmadan kabul ettirebiliyor.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir