Banka ATM Otomasyonu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Banka ATM Otomasyonu

Günümüzde internet bankacılığı ile ATM ler eskisi kadar kullanılmasa da zamanı gelince hepimiz ATM aracılığı ile çeşitli banka işlemleri yapıyoruz. Python ile bir ATM otomasyonu yazılabilir mi ? Tabi ki evet , ayrıca bunu yapmak oldukça basit 🙂 Fonksiyon kullanmadan döngüler ile gerçek hayatta kullandığımız ATM’yi Python ile yapmak mümkün. Benim projemde ; para yatırma ,para çekme , bakiye sorgulama , ödeme yapma , kredi sorgulama ve kredi çekme gibi özellikler bulunmakta.

Ben PyCharm’ a alışkın olduğum için PyCharm kullandım. Ancak bu proje Python IDLE kullanarak da geliştirilebilir. Yine projemde “time ” modülüne yer verdim. Bu projeye yakıştığını düşünüyorum. “time ” modülünü diğer projelerimde açıklamıştım. Kısaca açıklayacak olursak ; time.sleep(1) fonksiyonu bir sonraki işlemi bir saniye geciktirir. Saniyeyi kendimiz verebiliyoruz. Projeye gerçeklik katması amacıyla kullanıyorum. Python ile atm projemi yakından inceleyelim.

Projede Kullanılanlar :

  • Programlama Dilleri : Python
  • Editör : PyCharm

Ekran Görüntüleri :

ATM Giriş Ekranı

Yukarıda bir takım işlemler yaptım. İlk etapta ne kadar bakiyemin olduğunu öğrendim. Daha sonra 500 TL yatırdım ve bakiyem 3500 TL oldu. 200 TL çektim ve bakiyem 3300 TL oldu. Daha sonra 300 TL ödemem olduğu için ödemeyi gerçekleştirdim. Bakiyem 3000 TL oldu. 3000 TL kredi ihtiyacım olduğu için kredi çektim ve kredinin bakiyemin üstüne eklenmesini istedim. Bakiyemi sorguladığımda 6000 TL olduğunu öğrenmiş oldum.

NOT: Bakiye ve kredi bakiyesi önceden tanımlıdır. Bakiyeden fazla para çekilemez ve kredi bakiyesinden fazla kredi alınamaz. Bunu aşağıda paylaşacağım kod da görebilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir