Arch Linux Kullanmak için 5 Sebep | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Arch Linux Kullanmak için 5 Neden

Arch Linux, Manjaro gibi Arch’a dayanan kurulumu kolay dağıtımlar gibi en popüler Linux işletim sistemlerinden biridir. Her bir bileşeni manuel olarak kurmayı veya önceden oluşturulmuş masaüstünü indirmeyi düşünüyor olsanız da, Arch Linux kullanabilmeniz için 5 neden var. Bugün Arch Linux özelliklerini inceliyorum. Keyifli okumalar 🙂

1. Kendi Bilgisayarını Kurmakta Özgürsün ;

Arch Linux, en popüler Linux dağıtımları arasında benzersizdir. Ubuntu ve Fedora, Windows ve macOS gibi standart sistemlerin tam tersine, Arch Linux bilgisayarınızın işletim sistemini kendiniz kurmanızı sağlar.

Yükleme işlemi, yükleyici pencereleriyle tıklamak kadar basit değildir. Çok sayıda terminal komutunu bilmeniz ve kendi bileşenlerinizi seçmeniz gerekir. Hangi masaüstü ortamını istersiniz? Wi-Fi’ye ihtiyacınız var mı? Hangi ses sunucusu? İşlem oldukça uzun sürebilir.

2. Sadece İhtiyacınız Olanı Çalıştırın ;

Ubuntu ve diğer Linux tabanlı işletim sistemlerinin çoğu önceden yüklenmiş çok sayıda masaüstü uygulamasıyla gelmekle kalmaz, aynı zamanda epeyce arka plan hizmetleri de yükler. Sayı, Windows’ta arka planda ne kadar çalıştığına göre küçük olsa da, bunun devam ettiğini hala farketmeyeceksiniz.

Arch Linux vs. Ubuntu’ya gelince, Arch Linux şeffaflığı kazandı. Bu hizmetler yalnızca Arch Linux’ta varsayılan olarak çalışmıyor, istemediğiniz sürece bile yüklenmiyor. Bu, fazladan sistem işlemlerinde kaynakları boşa harcamamanız anlamına gelir. Ayrıca, gerekli olmayan kod güncellemelerini indirmeyerek internet bant genişliğinden tasarruf edersiniz.

3. Arch Linux Teknik ;

Pek çok Linux dağıtımı, kendilerini Windows’a ve macOS’a alternatif olarak kullanmaları için ücretsiz ve kolay sunar. Öğrencileri, geliştiricileri ve genel kullanıcıları çekmek istiyorlar. Bilgiyi mutlaka gizlemiyorlar, ama nerede arayacağınızı ve neye bakacağınızı bilmek zorundasınız.

Arch Linux Nedir? İşlevsel bilgisayar yapmak için bir araya getirebileceğiniz programlar topluluğu. Bu kadar. Hangi özel paketlerin güncellemeler aldığını veya sorun yaşadığını bilmek ister misiniz? Arch, bu bilgiyi web sitesinin ana sayfasına yerleştirir . Tıkladığınız her bağlantı yalnızca sizi daha ayrıntılı olarak teknik bilgilere gönderir.

4. Arch Linux’ta Pacman ;

Pacman, Arch’a paket yüklemek için kullandığınız komuttur. Ubuntu’nun APT komutu ve Fedora’nın DNF komutu gibi. Bu dağıtımlardan farklı olarak, Arch komut satırına grafiksel alternatif sağlama yolundan çıkmaz. Pacman’ın bir avantajı, o kadar çok yazı yazmak zorunda kalmazsınız.  Paketi yükleme komutu şöyledir:

Tüm sisteminiz için en son güncellemeleri indirmek ister misiniz? 

5. Arch Wiki ; 

Arch Linux veya Arch tabanlı bir alternatif kullansanız da kullanmasanız da, Arch Wiki’yi ziyaret etmek için pek çok neden var . Site bilgi hazinesidir.

Arch, diğer Linux dağıtımlarının çoğuyla aynı bileşenleri kullandığından, bu sitedeki kılavuzlar ve düzeltmeler Arch ekosisteminin dışında da geçerlidir. Bilgisayarınıza hangi yazılımı yükleyeceğinizden emin değilseniz, burada sunulan açıklamalara bakın. Kılavuzları takip edin, önerileri okuyun ve hataları not edin. Dağıtımınız ve Arch paketlenmesiyle ilgili bazı farklılıklar olabilir, ancak wiki sizi doğru yöne işaret edebilir.

Arch Linux hakkında ne düşünüyorsunuz ? Arch Linux deneyiminiz var ise tecrübelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Yorum bölümünde görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir