Arama motorları bizleri takip ediyor | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Arama motorları bizleri takip ediyor

Google, Bing ve Yahoo gibi büyük arama motorları web’de istediğimiz her şeyi bulmamıza yardımcı olurlar, fakat her yaptığımız arama kayıt altına alınıyor. Arama motorları bizler hakkında bir çok bilgiye sahip. Arama motorları, gizliliğe bakmaksızın veri toplama fabrikalarıdır. IP adresinizi, arama terimlerinizi, hangi sonuçlara tıkladığınızı, sonuç sayfasına kaç kez geri döndüğünüzü veya aramayı değiştirdiğinizi ve çok daha fazlasını kaydederler. Tüm bu veriler, tarama kişiliğinizin özeti olan “kullanıcı haritası” oluşturmalarına izin verir. Bu haritaları yılda milyarlarca dolara reklam verenlere satarlar, bu da sizi hedefli reklamlarla bombalar. Daha küçük arama motorlarını kullanmak iyi bir başlangıçtır. Gizliliğinizi koruyan en iyi arama motorlarını araştırdım.

Çoğu özel arama motorunun hizmet şartlarını gösterdiği gibi, arama sonucunu tıkladığınızda, artık sizi koruyamazlar. Ziyaret ettiğiniz siteler IP’nizi kaydedebilir ve kullanımınızı takip edebilir. Çoğu sitenin gizlilik politikası vardır, ancak bulduğunuzda verileriniz zaten tehlikeye girebilir. Daha da kötüsü, birçok ülkede internet servis sağlayıcıları (ISS) etkinliğinizin izini sürüyor ve topladıkları verileri satıyor. Bu, arama terimi girmeden önce izlendiğiniz anlamına gelir. Gerçek konumunuzu gizleyerek ve kendi sunucu dizisindeki IP ile değiştirerek, VPN üçüncü tarafların etkinliğinizi izlemesini önler. En iyi VPN’ler, verilerinizi askeri düzeyde şifreleme ve çevrimiçi ortamda tam anonimlik sağlayan gelişmiş güvenlik önlemleriyle korur.

Çevrimiçi gizlilik sizin için önemliyse, aşağıda listelenen arama motorlarını denemeden önce en iyi kalitede VPN almanızı şiddetle öneririm. Ararken tam olarak gizli olmanın en basit yoludur.

İşte aramalarınızı takip etmeyen arama motorları ;

1 – DuckDuckGo

DuckDuckGo, Yahoo, Bing ve Wikipedia da dahil olmak üzere 400’den fazla kaynaktan elde edilen sonuçları toplayan güçlü bir meta arama aracıdır. Günde yaklaşık 14 milyon arama sorgusu alan son derece popüler.

2 –  StartPage

StartPage “Sizi takip etmiyoruz. Size profil vermiyoruz. ” gizlilik politikası ile çalışır. StartPage kullandığınızda, sorgunuz IP adresiniz gibi kişisel bilgiler de dahil olmak üzere meta verilerden arındırılır. Ortaya çıkan anonim arama isteği Google’a gönderilir ve StartPage sonuçları size döndürür.

3 – Searx.me

Teknik olarak, Searx.me meta arama motorudur, yani popüler arama motorlarından gelen sonuçları toplar ve birleştirir. StartPage gibi, Searx da isteğinize ilişkin tanımlayıcı verileri kaldırır; böylece Google ve diğer siteler arama kelime grubunu isimsiz istek olarak alır. Searx’in hizmet şartları, arama motorunun “ne aradığınızı umursamadığını” belirtmektedir. Aramanın veya verilerinizin kaydı tutulmayacaktır. Ancak, StartPage’in aksine, Searx, arama sonuçları sayfalarına reklam içermez.

4 – Disconnect Search

Disconnect Search, sonuçlarını diğer arama motorlarından alır. Arama sayfası kullanacağı arama motorunu seçmenize izin verir.

5 – MetaGer

Kar amacı gütmeyen Almanlar tarafından yaratılan MetaGer, kendi ülkesinde çok popüler ve şimdi dünyanın her yerinden kullanıcıları çekiyor. Yukarıdaki sağlayıcılara benzer şekilde, MetaGer arama isteğinizi ana arama motorlarına ilettiği isimsiz sorguya dönüştürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir