Araç Takip Otomasyonu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Araç Takip Otomasyonu

Python ile araç takip sistemi projemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oto galerilerde ve araç park alanlarında bulunan araç giriş çıkışını yapan ve bilgileri tutan programlardan esinlenerek bu otomasyonu oluşturmak istedim. Proje, sisteme araç ekleme , sistemdeki araçları sorgulama , plaka ile tek tek araç sorgulama , sistemden araç silme gibi özelliklere sahiptir. Python Nesne Yönetimli Programlama (OOP) kullanarak iki ayrı .py dosyasında projeyi oluşturdum. İki ayrı dosyada kullanmamın sebebi karışıklığı ve kod kalabalığını önlemek amaçlıydı. Birinci dosyada projede olmasını istediğim çağrıldığında çalıştırabileceğim fonksiyonlar yer almaktadır. İkinci dosyada ise programın arayüzü bulunuyor diyebiliriz.

Projede sqlite3 ve time modülünü kullandım. Araç verilerini kayıt edebilmek için bir veritabanı kullanmam gerekti. Bunun için sqlite3 ‘ü tercih ettim. Time modülü diğer projelerden bildiğiniz üzere programa gerçeklik katma amaçlı bu projede de yer verdim.

Projede Kullanılanlar :

  • Programlama Dilleri : Python ,Sqlite3
  • Editör : PyCharm , DB Browser (Sqlite3)

Ekran Görüntüleri :

Resimlerde gördüğünüz gibi sisteme eklenen aracın plakası ile sorgulama ve silme işlemleri yapılabiliyor. Oldukca eğlenceli bir proje oldu. Kodu aşağıda paylaştım. Bir sonra ki projede görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir