Active Directory Domain Controller Kurulumu | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

Active Directory Domain Controller Kurulumu

Domain Controller , yüzlerce veya on binlerce bilgisayarı kontrol etmek ve haberleşmeyi sağlamak için kullanılır. Kurumsal hayatta oldukça önemli rol oynar. Domain Controller ile bilgisayarların yönetim ve
yetkilendirmelerini yapabiliriz , hatta sadece bir program kullanabilsin diyebilir veya merkezi olarak uygulama ve printer kurulumu yapabiliriz. Türkiye merkezli büyük bir şirketimiz olduğunu varsayalım. Tunus , İngiltere , Mısır , İtalya gibi ülkelerde yapıları var. Bu yapıları tek bir merkezden yönetebilmek için Active Directory yapısına ve merkezileşme standardına ihtiyacımız var.
Bu yazımda ; Active Directory kurulumu , kullanıcıları ve bilgisayarları Active Directory yapısı ile hem yetkilendirme hemde yetki kısıtlama , Active Directory Domain Services kurulumu yapmaya çalışacağım.

Başlamadan önce : Active Directory ‘nin tutulduğu log ve database dosyaları ntds.dit içerisinde yer alır.
c:\windows\NTDS\ntds.dit
Benim için önemli kurulumda önemli olan bir dosyada SYSVOL içerisinde kullanmak istediğim dosya kurulumları yada çeşitli özellikler var. (Group ,Policies ,Login Scripts vb.)
c:\windows\SYSVOL

Active Driectory kurulumu için Server Manager’i açıyoruz. Server 2012 R2 ‘de sistem başladığında otomatik açılıyor. Eğer açılmadıysa başlattan açabilirsiniz. Server 2012 R2 kurulumu yapmak için tıklayınız.
Active Directory bir rol olduğu için “Add roles and features” diyerek kuruluma başlayabiliriz.

Ben kendi role base sunucum üzerinde kurulum yapacağım bunun için
“Role-based or fature-based installation” seçip next diyorum.

Seçili olan server pool ‘dan ilgili server ‘ı seçiyorum. Next diyorum.

Bu ekranda bizden kurmak istediğimiz servisi seçmemizi istiyor. Ben Active Directory Domain Services’ i seçiyorum.

Active Directory Domain Services kurulum için bu özellikleri istiyor. Özellikleri aktif etmeden Domain Server ‘ı kuramayız. “Add Features” seçerek ek özellikleri de ekleyip kuruluma devam ediyoruz.

Active Directory Domain Services kurulumu için gereken özellikleri görüyoruz. Eklemek istediğimiz özellik varsa buradan ekleyebiliriz. Next diyerek kuruluma devam edelim.

Bilgilendirme alanına geldik. Next diyelim.

Install diyerek kuruluma başlayalım.

Kurulumu bitirdik şimdi Active Directory Domain Services yapılandırma ayarlarını yapmamız gerekiyor. Server Manager içerisinde notifications a tıklıyoruz. “Promote this server to a admin controller” tıklıyoruz.

Seçenekleri tek tek inceleyelim.

  • Add a domain controller to an existing domain , var olan bir domaine domain controller kur. Bu seçeneği seçemem çünkü var olan bir domainim yok.
  • Add a new domain to an existing forest , var olan forest içerisine domain controller kur. Bu seçeneği seçemem çünkü var olan bir forest yok.
  • Add a new forest , yeni forest kur. Bu seçeni seçiyorum. Domain ismi girmemiz grekiyor. alanadı.com,net gibi uzantılar vermemiz gerekiyor. Profesyonel anlamda işlem yapmayacağım için alanadı.LOCAL verdim. Sonra next diyoruz.

Şifre verip devam ediyoruz. Güçlü bir şifre oluşturmanız gerekiyor.

Yeni DNS oluşturmamızı istiyor. Ben oluşturmadan devam diyorum. Netbios ekranında next diyoruz.

Yazının başında vermiş olduğum dosya uzantılarını görüyoruz. Next diyerek devam edelim.

Yapmış olduğumuz değişiklikleri görüyoruz. Eğer istersek “view script” diyerek bilgileri kayıt edebiliriz.

Aldığımız hatalar çok önemli değil bundan dolayı install diyerek kurulumu bitirelim. Kurulum bittiği zaman Server 12 yeniden başlayacaktır.

Oturumda gördüğümüz gibi Domain Controller kurulumu yapılmış. Kullanıcı isminin yanında domain ismimiz yer alıyor. Şifreyi girerek oturumu açalım.

Bilgisayarda Active Directory ‘nin yüklendiğini görebiliyorum. Aynı zamanda Active Directory Users and Computers özelliğinin geldiğini görebiliyorum. Şimdi çalışmalarımıza başlayabiliriz.

Günün sonunda Active Directory kurulumu yaptık. Domain Controller özelliklerini kullandık. Active Directory Users and Computers özelliği ile kullanıcıları , bilgisayarları görebildik. Kurulum aşamasında bir hata ile karşılaşırsanız yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir