21 yaşındaki kripto para hırsızı. | Yeni Nesil Kişisel Teknoloji Bloğu| editorcum.com

21 yaşındaki kripto para hırsızı.

New Yorklu 21 yaşındaki  Nicholas Truglia, SIM takası aracılığıyla Silikon Vadisi yönetiminden 1 milyon dolar çalmakla suçlanıyor .Saldıracağı kişinin telefon numarasına erişti ve yönetici kimliğine bürünerek Coinbase ve Gemini’de sahip olduğu iki hesaptan 500.000 dolar çaldı.

Olay tam olarak şu şekilde gerçekleşmiş ;

San Francisco’da ikamet eden Robert Ross, iki yaşındaki bir çocuğun, telefonunun aniden 26 Ekim’de sinyalinin kesildiğini fark etti. Yakınlardaki bir Apple mağazasına gittiler ve daha sonra servis sağlayıcısı AT & T ile iletişime geçtiler. Ancak, bir korsanın, Santa Clara yetkililerine göre, Coinbase ve Gemini’de sahip olduğu iki ayrı hesaptan 500.000 dolar çalındığını açıkladı. Kaliforniya eyalet mahkemesinde bu ay yapılan bir suç duyurusuna göre, “Nicholas Truglia 21, Ross’un iki kripto para hesabından 1 milyon doları çalındı.

Polis, Truglia’nın evine bir emirle baskın düzenledi ve donanım cüzdanından 300.000 dolarlık kripto para birimini telafi edebildi.

Sim kart dolandırıcılığı nedir?

Bankaların müşteri işlemlerini korumak için getirdiği ek güvenlik önlemlerini aşan bir tür sahtekarlıktır. Temel olarak, siber suçlular bir kerelik pin kodlarına ve SMS bildirimlerine erişerek kurbanın hesabından para transfer edebilirler.

Saldırgan, mağdurun telefon numarasını, kurbanın telefon numarasını dolandırıcının sahip olduğu bir SIM karta yeniden tayin etmesini istemek için mağdurun kimliğine bürünür. Prosedür, saldırganın kurbanın kimliğini doğrulamak için birkaç güvenlik sorusunu cevaplamasını gerektiriyor. Genellikle saldırgan, bilgileri sosyal mühendislik veya OSINT etkinlikleri aracılığıyla yanıtlamak için bilgileri toplar.

Nicholas Truglia ‘ da yaptığı soygunda  tam olarak bu tekniği kullanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir